Ünlü İngiliz giyim markaları doğayı korumaya ant içti

07 Haziran 2019

İngiliz lüks giyim markaları Ted Baker, Farfetch ve FW atık azaltımına giderek doğayı korumayı hedefliyor.

Aralarında Ted Baker, Farfetch ve FW’nun da olduğu bir grup lüks giyim markası güçlerini doğayı ve geleceğimizi korumak için birleştirdi. Sürdürülebilirlik esasına dayanan The Circular Fashion Fast Forward projesi çatısı altında buluşan markalar iş modellerini değiştirip, üretim sürecinde çıkardıkları atıkları azaltarak geleceğe daha iyi bir dünya bırakmayı hedefliyor. 

Londra Atık ve Geri Dönüşüm Kurulu ile çalışan bu lüks moda markaları kullanılmayan eski sezon ürünlerini geri dönüştürmeyi, ikinci el kıyafet satışını teşvik etmeyi ve üretim sırasında ortaya çıkan atıkları azaltmayı planlıyorlar.


Farfetch’in sürdürülebilir iş direktörü Thomas Berry bu iş birliğinin markalar için büyük bir şans olduğu görüşünde. Hali hazırda trend olan vintage akımının bu ortaklığı destekleyeceğine inanan Berry kısa sürece önce Farfetch Secondlife isimli bir projeyi hayata geçirdiklerini ve ikinci el çantalarını tekrar satışa sunduklarını aktardı.

Dünya moda devleri son zamanlarda doğayı ve hayvanları korumak adında attıkları adımlar ile öne çıkıyorlar. Gucci, Michael Kors, Calvin Klein, Stella McCartney, Vivienne Westwood, Tommy Hilfiger ve son olarak Miu Miu ve Prada gibi lüks modaevleri önümüzdeki yıl koleksiyonlarında gerçek kürk kullanmayacaklarını açıklamışlardı.