Unutulmaz Oscar Kıyafetleri

01 Mart 2019

Oscar Ödül Töreni denince akla sinema kadar moda da geliyor. Efsane Hollywood kadınlarını unutulmaz elbiselerle birleştiren geceye retrospektif bir bakış atıyoruz.

Akademinin eski yöneticisi Margaret Herrick’in heykele bakarken Oscar amcasına benzetmesi, herkesin diline dolanmaya başlar. Akademinin resmi ‘’Oscar’’ kullanımı ise 1939 senesinde gerçekleşir.

Kırmızı halının önem kazanmasından çok daha önceye gidiyoruz, takvimlerimiz 1929 senesini gösteriyor. İlk sinema ödül töreninin düzenleneceği yıl, ödüller Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından dağıtılıyordu. Hollywood Roosevelt Otel’de gerçekleşen törene 270 davetli katılmıştı. İlk yıllarda ödül sahipleri önceden açıklanıyordu ve törenler oldukça sadeydi, amacı sektörde çalışan herkesi motive etmek ve başarılarını da taçlandırmaktı.

MGM (Metro Goldwyn Mayer) sanat yönetmeni Cedric Gibbons tarafından tasarlanan Akademi heykeli, film makarası üzerinde kılıç taşıyan bir şövalye. Makaranın beş tekerlek parmağı ise yazarlar, yönetmenler, yapımcılar, aktörler ve teknik ekip olarak Akademi’nin dallarını temsil ediyor. İlk defa 1953 senesinde televizyondan verilmeye başlanan tören, zaman içinde bir tek sinemaseverleri ve Hollywood’u değil, milyonlarca insanı ilgilendiren önemli bir etkinlik halini aldı. Kırmızı halının başlı başına bir proje haline gelmesi, hem tasarımcıları hem de aktörleri çok daha sıkı bir çalışmaya yönlendirdi. Biz de sizler için ikonik hale gelen Oscar görüntülerini derledik, zamanda yolculuğa hazır mısınız?

Audrey Hepburn-Givenchy-1954


Grace Kelly-Givenchy-1955


Elizabeth Taylor-1960


Barbra Streisand-1969


Lauren Hutton-Halston-1975


Cher-Bob Mackie-1988


Cindy Crawford-Herve Leger-1993


Sheran Stone-Vera Wang-1998


Julia Roberts-Valentino-2001


Nicole Kidman-Balenciaga-2007


Cate Blanchett-Givenchy-2011


Gwyneth Paltrow-Tom Ford-2012


Lupita Nyong-Prada-2014


Jennifer Lawrence-Christian Dior-2016


Lady Gaga-Alexander McQueen-2019