Ütopyayı Yaratmak

28 Haziran 2018

Belçikalı KAAN Architecten, bir askeri okulu, sakin ve huzurlu bir kütüphaneye çeviriyor. Binanın ismi, aslında mimarisiyle ilgili çok fazla ipucu veriyor.

"Utopia isimli bina ana kabuğunu, önceki hayatından yani askeri okul kimliğinden alıyor. Şimdi aynı zamanda bir performans merkezi ve sanat akademisi olarak da boy gösteren kütüphanenin dışı, şehrin kumaşına uygun bir şekilde, kırmızı kiremitten."

Aalst şehrinde yaşayanların artık yeni bir huzur noktaları kültürel binaları var. KAAN Architecten tarafından yapılan eski askeri okul binası, şimdi kütüphane olarak hizmet ediyor. 8000 metrekareye yerleşen Utopia isimli bina ana kabuğunu, önceki hayatından yani askeri okul kimliğinden alıyor. Şimdi aynı zamanda bir performans merkezi ve sanat akademisi olarak da boy gösteren kütüphanenin dışı, şehrin kumaşına uygun bir şekilde, kırmızı kiremitten.


Utopia adını, belki de tahmin ettiğiniz üzere, Thomas More’un 16’ıncı yüzyıl şaheseri kitabından alıyor. Sosyo-politik bir hiciv olan kitap, hayali bir adada ve bu adanın manastı benzeri adetlerine odaklanıyor. Aynı adı gibi bu yeni bina, dinlendirici bir in gibi. KAAN Architecten’in ışık kullanımıyla gerçekleşen bu dinginlik, patchwork pencereler, odalara göre değişen boyutlarıyla sağlanıyor. Sanki adının hakkını vermek ister gibi, çok zekice yerleştirilmiş olan kitap rafları sebebiyle, sanki binanın katları bu kitaplardan oluşan taşıyıcı duvarların üzerinde duruyormuş gibi görünüyor.