Uzay Enkazından Sanata

02 Şubat 2019

Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde, sanat, tasarım ve uzay enkazını bir araya getiren projesi Shooting Stars ile Expo 2020 Dubai’de.

"Bu projeden doğan son fikir ise, Shooting Stars başlıklı plan. Bu plan yörüngeli parçalardan bazılarını kontrollü yeniden giriş yoluyla atmosfere geri getirmekte. Gezegene döndüklerinde, atmosferde yanarak havai fişeklere benzer bir görüntü oluşturacaklar."

Resmen görevi bitmeden önce, Envisat, dünyanın en büyük dünya gözlem uydusuydu, 8 ton ağırlığındaki yüksek teknolojiye sahip bir makine parçasıydı ve dünya hakkında bilgi toplamaktan sorumluydu. Ancak, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 2012 yılında uyduyla temasını kaybettiğinde, şimdi binlerce uzay çöplüğünün yanı sıra dünyayı dolaşan büyük bir uzay enkazına dönüştü. Uzayda yüzen 8 tonluk bir uyduyu ve mevcut bir uydu veya uzay aracıyla çarpışması durumunda oluşacak enkaz miktarını hayal edin. Üstelik şu anda, uzay enkazı problemine yönelik net çözümler bulunmamakta.

Ancak Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde, aynı anda bunun hakkında farkındalık yaratırken bir çözüm bulmanın mümkün olduğuna inanıyor. Studio Roosegaarde tarafından Ekim ayında başlatılan Uzay Atık Laboratuvarı, dünyada dolaşan binlerce uzay atığı partikülünün nasıl yakalanabileceğini ve degerlendirilebileceğini bulmak için sanat, tasarım ve mekan molozlarını bir araya getiren bir “yaşayan laboratuvar”.

Ekim 2018’de, Hollandalı tasarım stüdyosu Studio Roosegaarde, günümüzde Dünya’yı çevreleyen çok sayıdaki artık işlevini yitirmiş uzay teknolojisi miktarını vurgulayan, Hollanda’da farkındalık artırıcı bir tesis olan Space Waste Lab’ı başlatmıştı. Gezegeni inanılmaz hızlarda yörüngede geçen 29.000 uzay parçası ile ekip, iletişim ağlarımızın uzay üzerindeki farklı etkilerini gözler önüne serdi. “Bu radikal bir fikir, ancak belki de bugün dünyanın ihtiyacı olan şey bu” diyor stüdyonun kurucusu ve sanatçı Daan Roosegaarde.

Stüdyo, 19 Ocak'taki Uzay Atık Laboratuarı Sempozyumu'nda bulgularını sundu ve verilerini, daha temiz ve uzun vadeli bir tesis ve gelecek için 11.000 ziyaretçinin fikirlerini topladı. Hem çocuklardan hem de uzay endüstrisi profesyonellerinden gelen öneriler eşit kabul edildi. “Para ya da teknoloji eksikliği değil, hayal gücü olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Gelecek nesillerin keşfetmesi için temiz bir alan hakkımız var, ancak bu kendi kendine düzelmeyecek. Yeniden yaratıcı olmamız gerekiyor” diyor Roosegaarde.

Projenin iki aşaması var. İlki, 200 - 20.000 km yükseklikte yer israfını görselleştirmek için yüksek yoğunluklu LED kirişler ve gerçek zamanlı izleme bilgileri kullanan bir dış mekan kurulumuna odaklanıyor. Uzay enkazlarının yörüngelerini takip ederken parlak yeşil LED ışınlarıyla aydınlatılıyor. İkinci aşama, alan israfını ölçmek ve sürdürülebilir ürünlere dönüştürmek için çok yıllık bir programı içeriyor. Laboratuar, projenin bilgi ortağı olan ESA'nın uzay uzmanları tarafından destekleniyor ve Hollandalı bir astronot ve doktor olan André Kuipers de projenin bir parçası.

Önceki projeleri gibi, canlı Uzay Atık Laboratuvarı performansı diğer yerlere seyahat edecek. Bir sonraki durağı, kendi asteroit madenciliği programına sahip Lüksemburg. Roosegaarde, stüdyonun NASA ile görüşmekte olduğunu ve yakın zamanda Space Waste Lab'ı Hindistan'a götürmeyi planladığını söylüyor.

Neredeyse her enkaz parçası, diğer işlevsel nesneler için herhangi bir acil tehdit teşkil etmediğinden emin olmak için dünyadaki çeşitli uzaykuruluşları tarafından izleniyor. Studio Roosegaarde'deki tasarımcılar ve mühendisler bu izleme bilgilerini, üstümüzdeki atmosferdeki uzay enkazını vurgulayan özelleştirilmiş bir yazılım geliştirmek için kullandılar.

Roosegaarde, “Bir sonraki adım, uzay atığını yakalayacağımız ve daha sürdürülebilir bir deneyime dönüştüreceğimiz yer” diyor. “Yeni bir değer ve yaratıcı bir boyut kattığımız an, bu sadece bir sorun değil, potansiyeli olan bir bileşen olarak görmeye teşvik ediyor. Uzay israfını temizlemek için gereken bu".

Bu projeden doğan son fikir ise, Shooting Stars başlıklı plan. Bu plan yörüngeli parçalardan bazılarını kontrollü yeniden giriş yoluyla atmosfere geri getirmekte. Gezegene döndüklerinde, atmosferde yanarak havai fişeklere benzer bir görüntü oluşturacaklar.

Sürdürülebilir fikir stüdyosu, yalnızca uzay temizliği yapmakla kalmayıp bunu tek bir dokunuşta başka bir konuyu ele alma fırsatı olarak görüyor. Roosegaarde, “Hollanda her yıl havai fişeklere 70 milyon Euro harcıyor” diyor. “Çok fazla hasar ve kirlilik var, ve tehlikeli olabilirler. Çin hava kirliliğindeki artış nedeniyle bireysel havai fişekleri terk etti. Farklı bir şeye ihtiyacımız var.” Roosegaarde, stüdyosunun Shooting Stars'ın bununla baş etmenin bir yolu olabileceğini düşünüyor. “Avrupa Uzay Ajansı'ndaki bilimsel bölümle çalışarak, hem alanı temizleyen hem de yeni bir performans biçimi sunan yeni bir sürdürülebilir deneyim türü ürettik” dedi.

Sempozyumdan bu yana, World Expo 2020 Dubai, stüdyonun çabalarına ilgi duyduğunu belirtmişti. Studio Roosegaarde’nin hedefi, Expo 2020’de Shooting Stars’ın ilk sonuçlarını göstermek.