Uzay turizminde geri sayım başladı

22 Şubat 2020

Space X’ ve uzay turizmi şirketi Space Adventure önümüzdeki yıldan itibaren uzay turistlerini yörüngede seyahate çıkaracağını açıkladı.

Geçtiğimiz salı günü dünya yeni bir çağın başlangıcının haberini aldı. Bilimkurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz ama hayal etmesi oldukça zor olan uzay turizmi artık imkânsız değil.  SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, Space Adventures ile yürütecekleri proje kapsamında 2021’in sonunda ya da 2022’in başında dört uzay turistini uzaya çıkaracaklarını duyurdu. “Crew Dragon” isimli kapsül ile gerçekleştirilecek uzay seyahatinin rotası tam olarak açıklanmasa da uzmanlar kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlenmek yerine Dünya çevresinde bir tur atmasını muhtemel görüyor.


Bu tarihi yolculuğa katılacak olan turistleri ise bir ilk bekliyor. Florida’daki Cape Canaveral Space Force İstasyonu'ndan fırlatılacak Crew Dragon kapsülü, ISS’in bulunduğu yüksekliğin iki ya da üç katına kadar çıkacak ve turistlere uzayın derinlerini daha iyi gözlemleme şansı sunacak. Space X bu yolculuğa katılacaklar ve mürettebat için de özel kıyafetler tasarlamaya başladı. Alışılagelmiş uzay kıyafetlerine nazaran daha hafif ve daha az hantal olması beklenen kıyafetlerin tasarımlarının da önümüzdeki günlerde paylaşılması beleniyor.


1998 yılında kurulan Space Adventures uzay turizmi adına dünyada ilk adımı atan şirketlerin başında geliyor. 2017 yılında uzaya turist göndermeyi planladığını açıklayan Space X CEO’su Elon Musk, söz konusu uzay turizmi olduğunda sektörün öncülerinden Richard Branson’ın kurduğu Virgin Galactic ve Jeff Bezos’un başkanlığını yaptığı Blue Origin ile yarışıyor. Uzay turizmi alanında yarışan bu şirketlerden Virgin Galactic geçtiğimiz sene New Mexico’da dünyanın ilk uzay terminalinin açılışını yapmıştı.