V&A Loves Dior

05 Temmuz 2018

İngiltere’de gerçekleştirilen en önemli ve ses getiren sergilere imza atan Victor & Albert Müzesi, adanın gördüğü en büyük Christian Dior retrospektifine hazırlanıyor.

"Christian Dior: Designer of Dreams" sergisi 2 Şubat – 14 Haziran 201 tarihleri arasında V&A’in Sainsbury Galerisinde sergilenecek, biletler ise 2018 sonbaharında satışa çıkacak."

Şubat 2018’da açılacak olan V&A’in Christian Dior: Designer of Dreams sergisi, bu zamana kadar İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı Dior sergisi olma özelliğini taşıyor. 2015 yılında gerçekleşen Alexander McQueen: Savage Beauty’den sonraki ilk büyük moda sergisi olan Dior: Designer of Dreams, 1947’den bugüne kadar olan dönemi irdeleyecek olan bu çok özel sergi, moda evinin tarihinin ve tarihteki etkilerinin izini sürecek.


Oriole Cullen
küratörlüğünde ve tasarımcı Nathalie Crinière liderliğinde kurgulanan sergi, aslında Musée des Arts Décoratifs tarafından hazırlanan Christian Dior: Couturier du Rêve’in bir uyarlaması niteliğinde. Paris’te düzenlenen sergiye bir bölüm daha eklenecek ve tasarımcının İngiltere ilişkisi ve bu kültürle olan yakınlığının altı çizilecek. Dior’un İngiltere’nin büyük evlerine ve bahçelerine çok hayran olduğu moda evini yakından takip edenler tarafından zaten biliniyor. İlk İngiltere defilesini Savoy Hotel’de 1947 yılında gerçekleştiren tasarımcı, ülkedeki ilk butiğini 1952 yılında açıyor ve 1954 yılında Blenheim Palace’da gerçekleştirdiği defile gibi, yazar Nancy Mitford’dan balerin Margot Fonteyn’e kadar dönemin ünlü isimlerine, İngiltere’nin en lüks evlerinde ve yapılarında, defileler düzenliyor.


Heyecanla beklenen sergide 500’ün üzerinde obje, 200 nadir haute couture kumaşı, Prenses Margaret’ın 21’inci yaş doğum gününde giydiği elbisesi, Christian Dior’ın şahsi eşyaları gibi özel parçaları da gösterilecek. Markanın bu zamana gelen parfümleri, makyaj malzemeleri, fotoğraf, film, illüstrasyon ve dergilerden oluşan geniş bir koleksiyonu, markaya kreatif direktörlük yapmış olan Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons ve Maria Grazia Chiuri’nin de işleriyle birlikte sergilenecek.