V&A Sahnesinde Genç Yetenek

03 Ağustos 2017

Victoria and Albert Museum’dan aldığı ilhamla kendini geliştiren Molly Goddard, müzeye olan bağlılığını Fashion in Motion'da gösterdiği performans ile kanıtladı.

"Genç tasarımcı Molly Goddard kuşkusuz ki, bu defileden sonra hızla büyümeye devam ederek kendine has bir kadın giyim markasına dönüşecek."

V&A Müzesi’nin dünya çapında moda tasarımcılarının canlı defilelerine sahne olduğu “Fashion in Motion”, müzenin yeni açılan galerisini kutlamak üzere organize edilen The REVEAL Festival kapsamında Londra merkezli tasarımcı Molly Goddard’ın renkli giysilerini sundu. Pilileme, büzgü ve tığ işi gibi el becerisi isteyen geleneksel tekniklerde uzmanlaşan Goddard, kısa süre içerisinde moda dünyasında ismini duyurdu. Central Saint Martin's College’da eğitim alan sanatçı, 2016 Moda Ödülleri dahil olmak üzere birçok yarışmadan ödül almaya hak kazandı.

Geçmişe dönük objelere özel bir merakı olan modacı, yaptığı geleneksel tasarımlara bu duyguyu yansıtıyor. Ortaya çıkan cüretkar ve eğlenceli giysiler, narin yapılarıyla nostaljik bir hava verirken, bir yandan da parti kıyafetlerini anımsatıyor. Defilenin gerçekleştiği alanı annesi Sarah Edwards ile tasarlayan Goddard, odanın bir ucuna çay partisi için masa takımı, diğer ucunaysa devasa, gösterişli bir yatak koyarak mankenlerin podyumla etkileşime geçmesini sağladı. Show boyunca yürüyen mankenlerin bir kısmı çay masasında oturarak, bir kısmı ise yatağa uzanarak defilenin geri kalanını izledi.Sergilenen koleksiyon, çoğunlukla modacının Central Saint Martins’te eğitim alırken tasarladığı kıyafetlerden oluşsa da Fashion in Motion için yarattığı yeni parçalar da show’da yer aldı. Henüz bir retrospektif oluşturmak için erken olduğunu belirten Molly Goddard, V&A’de gerçekleşen defilesi sayesinde ne kadar yol katettiğini gözlemleyebildiği için halinden memnun.


Çocukluğundan beri ne zaman ilhama ihtiyaç duysa V&A’i ziyaret ettiğini söyleyen Goddard’ın çiçek desenli ve çan etekli kısa elbiselerinin müzeye olan bağlılığını yansıttığı kesin. Ayrıca koleksiyonda yer alan payetli taytlar, rengarenk örgü kazaklarla buluşan tığ işi elbiseler ve desenli parlak omuz çantaları, tasarımcının gelişen becerilerini işaret ediyor. Genç tasarımcı Molly Goddard kuşkusuz ki, bu defileden sonra hızla büyümeye devam ederek kendine has bir kadın giyim markasına dönüşecek.