Vakumlanmış Sokak Modası

23 Temmuz 2018

Fred Perry ve Raf Simons on yıllık iş birliklerinden doğan parçaları vakumlu poşetlere hapsetti. Ama neden?

"Fred Perry ve Raf Simons, geçtiğimiz on yıl boyunca, yüksek erkek modasıyla sokak modasını ortak paydada eriterek güçlerini birleştirdi. Bu on yılı kutlamak için ise, arşivlerinden dünyanın dört bir yanında alt kültürün gelişmekte olduğu bölgelere seyahat edecek 100 parça, yolculuklarına uğurlanmak üzere vakumlu poşetlere hapsedildiler."

Fred Perry, on yıllık arşivi içerisinden 100 parçayı seçerek vakumlu poşetlere hapsetti. Peki neden? Emekliye ayırmak için mi? Aslında hayır, hatta tam tersi, tüm bu umulmadık plan Fred Perry arşivlerinde saklanan parçaların dünyanın farklı noktalarında tekrar gün yüzüne çıkması için.

Fred Perry ve Raf Simons, geçtiğimiz on yıl boyunca, yüksek erkek modasıyla sokak modasını ortak paydada eriterek güçlerini birleştirdi. Bu on yılı kutlamak için ise, arşivlerinden dünyanın dört bir yanında alt kültürün gelişmekte olduğu bölgelere seyahat edecek 100 parça, yolculuklarına uğurlanmak üzere vakumlu poşetlere hapsedildiler.

Bu kutlamanın ilk şanslı şehirleri Atina ve Belgrad oldu, şimdi ise sıra bir sonraki şehirde gibi görünüyor. Vakumlu parçaların yeni mekanlarına kavuşurken yaşadıkları maceraları ve bu şehirlerdeki sokak kültürünü belgeleyecek olan fotoğrafçılar ise, Olya Oleinic ve Kyle Weeks.

Her bir parça, Fred Perry'nin Instagram hesabı aracılığıyla, koordinatlar, fotoğraflar ve canlı videolar aracılığıyla duyurulmakta. Altı hafta sürecek yolculuğun lokasyonlarından haberdar olmak için Fred Perry’nin Instagram hesabından paylaşılan story’leri takip edebilirsiniz.