Val Gardena, Dolamitler: Yeniden Doğduğunuzu Hissettirecek Kadar Güzel

21 Aralık 2018

Gardenia Vadisi’nin mücevher köyü Ortisei’yi Bahar Akıncı kaleme aldı.

"İtalya’nın Kuzeydoğusu’ndaki Ortisei dağ köyü; ister kayak için, isterseniz de kendinizi bir detox programına alıp yeni ve sağlıklı hayata başlamak için dünyadaki oksijeni en bol noktalardan biri."

Soğuk bir Aralık sabahı, Milano’da yaşayan 3 İtalyan kız arkadaşımın peşine takıldım ve ömrümde gördüğüm en güzel vadiye ve köylere öylece ayak bastım. İtalya’nın Kuzeydoğu’sunda, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı Dolamites Tepeleri’nin eteklerindeki Gardena Vadisi’ne ve vadinin mücevher köyü Ortisei’ye.

Milano’dan araba ile yaklaşık 3,5 saat sürecek yolculuğa çıkarken hala söyleniyordum, ¨ben kar görmemiş, İzmirli bir insanım, ne işim var sizinle kayak tatilinde?¨ ¨Takılmaa¨ dedi Carla, ¨Biz sana öğretiriz.¨ ¨Kayağı düşünme, otelin spa’sı muhteşem¨ dedi, diğeri. Aslında plana, Floransa’da tatildeyken, Milano’ya bir son dakika bileti bulup dahil olmuştum, bacağını kırdığı için gelemeyen 4. kız arkadaşımızın yerine. Otelimiz ve kalacağımız köy zaten harikaydı ve tek yapmam gereken bir Milano bileti alıp arkadaşlarıma katılmaktı. Öyle de yaptım.

Dolamitlerin eteklerinde bir cennet vadisi; Val Gardena

İtalya‘nın kuzeydoğusundaki bir sıradağ sistemi olan “The Dolomites” (Dolomitler) adını bir nevi volkanik bir kaya oluşumu olan ¨dolomit¨ taşından alıyor. İçinde enfes bir milli park ve pek çok kayak merkezi bulunduran tepeler, doğa sporlarından hoşlananların uğrak noktası. Ama bölgeyi dağ köyleri ve vadilerden ayıran en önemli özelliği, termal şifalı suya sahip, bünyede ¨öldüm cennete geldim¨ hissi yaratan wellness otelleri.

Val Gardena’nın (Gardenya Vadisi) en popüler köyü Ortisei, deniz seviyesinden 1236 m yükseklikte ve civardaki en güzel, en görkemli dağ köyü. 5700 kişinin yaşadığı köy tüm yıl boyunca, kayak, trekking, romantik tatil ve yayla turizmi yapmak için davetkar bir yaya bölgesi.

Etrafındaki oteller ve kalabalık turist popülasyonu sayesinde köyde birbirinden şık, küçük mağazalar ve irili ufaklı restoranlar bulunuyor. Ortisei Köyü’nde Val Gardena Kayak Merkezi’ne ulaşım hem otellerin transfer aracıyla, hem de teleferiklerle yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Doruklar

Dolomiti Superski ve Sella Ronda, Vadi’nin en önemli iki doruğu. Son derece dik, ancak bir o kadar da pürüzsüz... Ortisei'den sürekli çalışan shuttle’lar ile Val Gardena’ya oradan da teleferik ve telesiyejler ile Superski ve Sella Ronda doruklarına ulaşılıyor. Özellikle kış sezonunda Val Gerdena’da yapılan akşamüstü festivalleri, konser grupları ve eğlenceli partiler dillere destan.

Kalorili İtalyan yemekleri hayal ederken, wellnes oteline yerleşmek

Osterai Köyü’ne vardığımız andan itibaren, yol boyunca hayal ettiğim bol kalorili İtalyan yemeklerinin yerini, konakladığımız Adler Balance Oteli’nin sürdürülebilir sağlık konsepti dahilindeki düşük kalorili, yüksek lif ve protein içeren mönüleri alıyor. O anda anlıyorum ki, ben bir sağlık otelindeyim.

Hotel Adler Balance, bir ruh ve beden deneyimi

Check-in yaptığımız andan itibaren bir süre dinlenip sağlık merkezinde buluşmayı öneren otel asistanımıza boş gözlerle bakıyorum. Az sonra bornozlarımızı giymiş olarak Sağlık Merkezi’ndeyiz.

Önce kilo, boy, kas, yağ kontrolü, derken tansiyon, kalp vs ölçümleri. Önümüzdeki 4 gün boyunca kayak haricinde kalan zamanlarımızda, detoks, fazla kilo, stres yönetimi ve önlenmesi gibi konularda programlara tabi olacağız.

En iyi tarafı, bunu olağanüstü manzaralara sahip bir spa alanı, doğanın içine yerleştirilmiş bir açık termal havuz, dinlenme lounge’ları ve masaj odaları, sauna ve buhar banyolarında yapacak olmamız.

Şimdi kim diyet yapacak bu karda kışta diyerek ayak bastığım merkezde, daha ilk günün sonunda, hayatımda her şeyi yeniden başlatacağını hissediyorum. Beslenme alışkanlıklarım, sabah erkenden başlayan nefes terapileri ve yoga dersleri sayesinde nefes alıp verişimin bile değiştiğini hissediyorum Adler’de.

Glütensiz ve özel diyet seçenekleri ile donatılmış kahvaltı büfesi 07.00 sularında başlıyor ama biz o saate çoktan ilk dersimizi almış oluyoruz.  Otelin içindeki asansör kayak pistlerine doğrudan erişim, kayak pistlerinden de Spa ve Sağlık Merkezi’ne doğrudan erişim imkanı veriyor. Geçirdiğiniz günler boyunca sizin talebiniz doğrultusunda öğlen ve akşam yemekleriniz beslenme uzmanları tarafından planlanıyor.

Ortisei köy merkezi ise Hotel Adler Balance Spa & Health Residenz'a 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Kısacası, İtalya’nın Kuzeydoğusu’ndaki Ortisei dağ köyü; ister kayak için, isterseniz de kendinizi bir detox programına alıp yeni ve sağlıklı hayata başlamak için dünyadaki oksijeni en bol noktalardan biri.

Nasıl gidilir?

St Ulrich Bölgesi ve Ortisei Köyü’ne civardaki pek çok havalimanından, araç kiralayarak ya da otellerin transfer servisi ile ulaşmak mümkün. Örnek vermek gerekirse; Bergamo Havalimanı 3 saat 10 dakika, Münih Havalimanı 3 saat 5 dakika, Innsburk Havalimanı 1 saat 25 Dakika, Salzburg Havalimanı 2 saat 50 dakika mesafede.