Valentino’dan büyüleyici haute couture şovu

27 Temmuz 2020

Valentino’nun yeni Sonbahar 2020 haute couture şovu, ünlü Cinecitta film salonunda gerçekleşen hibrit bir dijital/fiziksel deneyim olarak izleyicilerle buluştu.

Bu uzun sonbahar haute couture sezonunun finalinde, Valentino koleksiyonu Roma’da tanıtıldı. “Performans: Zarafet ve Işık, Pierpaolo Piccioli ve Nick Knight arasındaki bir diyalog” başlıklı film, ünlü Cinecitta film salonunda sahnelenen hibrit bir dijital / fiziksel deneyim olarak izleyicilerle buluştu.


Bir video konferans aracılığıyla yapılan basın toplantısında Piccioli, 16 parçadan oluşan koleksiyonu zorlu koşullara “sınırları zorlayan bir yanıt” olarak kavramsallaştırdığını açıkladı. Valentino atölyesinde sosyal olarak mesafeli çalışmanın teknik sorunlarının üstesinden gelme kararlılığıyla ortaya çıkan bu koleksiyon hakkında Piccioli, “Sınırlamaları hissetmek istemiyordum. Couture duygular, rüyalar için yapılır. Asla unutamayacağım bir süreçti.” dedi.


İlk olarak Knight’ın konuşması video olarak yayınlandıktan sonra, bir trapez şovunu andıran kurguda metrelerce uzanan kıyafetleriyle modeller sahne aldı. Gerçek zamanlı yayınlanan şov, Valentino’nun etkileyici uzun beyaz elbiselerinin sunumunu bir görsel şölen haline getirdi.


Çok platformlu formatlardaki moda iletişimi bulunduğumuz dönemde farklı formlar alırken Piccioli’nin durumunda, gerçeküstücülük kıyafetlerin sunumunun altını çiziyor. Bu dijital sihirbazlık şovundan da gördüğümüz gibi bir Valentino haute couture koleksiyonunun tanıtımıyla rekabet etmek oldukça zor. Şimdi bu büyüleyici şovdan bize kalan, dijital dönüşümü simgeleyen kolektif bir rüya.