Valentino’dan Pekin’de modern sanat çıkartması

25 Ekim 2021

İtalyan lüks moda markası ‘Re-Signify Part Two’ isimli sergisi ile arşivindeki parçaları çağdaş sanat eserleri ile yan yana getiriyor.

Geçen yıl Singapur’da açtığı ‘Re-Signify’ isimli sergisinin ikinci ayağını Çin’in başkenti Pekin’e taşıyan Valentino, modaevinin arşivi ile farklı çağdaş sanatçıların eserlerini bir arada sunuyor. Ziyaretçilerine farklı bir multimedya deneyimi sunan sergi modanın sanattaki yerini inceliyor. Modaevinin kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli tarafından kürate edilen ‘Re-Signify Part Two’, Valentino’yu Valentino yapan dört mihenk taşı Haute Couture, Atelier, Stud ve VLogo’yu merkeze alıyor. Serginin ikinci bölümüne özel olarak İtalyan markanın yeni piyasaya sürdüğü güzellik ve makyaj ürünleri de ayrı bir bölümde sergileniyor.

 

Valentino parçaları 18 çağdaş sanatçının eserleri ile karşılaştırmalı olarak ziyaretçilere sunuluyor. Sergiye katılan sanatçılar ise Cao Fei, Xu Zhen, Gioele Amaro, Robert Müller, Liu Shiyuan, Cheng Ran, Shen Xin, Xu Wenkai, Amkk, Jonas Mekas, Yeesookyung, Nick Knight, Jacopo Benassi, Pajama, Robert Del Naja, Wu Rui ve Alessandro Teoldi.

 


Serginin en dikkat çeken parçalarından birisi ise kuşkusuz ünlü Çinli sanatçı Cao Fei’nin ‘Cosplayers’ isimli 2014 yılında ürettiği çalışması. Video oyunlarından fırlamış gibi görünen, süper kahraman kostümleri giymiş cosplay’lerin yaşadığı dijital bir dünya inşa eden Fei, eseri ile kıyafetlerin gücünü keşfediyor. 

Bu sıra dışı moda ve çağdaş sanat sergisi 7 Kasım tarihine kadar Pekin’deki SKP South’s T-10 isimli sergi alanında görülebilir.