Valle ile Nordic Knots Üzerinden İki Kıta Birleşiyor

26 Ocak 2023

Bu halılarda, Valle'nin Güney Amerika'da geçen çocukluğunun coşkusu Nordic Knots'ın İskandinav çizgisiyle iç içe geçiyor.

New York merkezli mimarlık ve kreatif tasarım stüdyosu Giancarlo Valle’nin kurucusu Giancarlo Valle ile İskandinav tasarım kültürünü her yönüyle yansıtan İsveçli halı markası Nordic Knots, kapsül bir koleksiyon için bir araya geldi. Guatemala doğumlu Valle’nin Latin Amerika’da geçen çocukluğundan ve o çocuğun skeç ve renkler üzerinden o hiç tükenmeyen kendini ifade etme arzusundan ilham alan koleksiyonda yalnızca dört parça var. Ama bu fazlasıyla yeterli.Photo credit: Nordic Knots  


Dördünde de yumuşaklığı ile bilinen Yeni Zelanda yünü kullanılan tasarımlardaki aynı anda hem işlemeli hem de doğal durabilen motifler, Valle’nin ailesinin Guatemala City’de bulunan evlerindeki el boyaması mobilyaların izlerini taşıyor. Birbirine taban tabana zıt olarak görülebilecek Latin Amerika kültürü ile İskandinav çizgisinin arasında bir diyalog gibi yorumlanabilecek tasarımların konsepti, renklerle olan duygusal bağlar ve Nordik folklör sanatlarına verilen referanslar ile belirlenmiş. 1 Şubat’ta online olarak da satışa çıkacak halılar, Nordik ışığından, renklerinden ve coğrafyasından da ilham alarak İskandinavya’nın minimal estetik anlayışı ile Latin Amerika’nın enerjik unsurlarını kusursuz bir görsel denge içinde harmanlıyor. Kulağa kolaymış gibi gelse de halıda iyi ve benzersiz bir tasarımın ne kadar zor yakalanabildiğini düşününce bu koleksiyon, bazen kısır olabilen halı tasarımına da içerik, materyal ve dizayn olarak harika bir alternatif öneriyor.