Vendée Globe'da HUGO BOSS'un Dev Dalgası

12 Kasım 2016

Vendée Globe'da tüm dikkatler İngiliz yarışçı Alex Thomson ve Hugo Boss ikilisinde.

"Teknenin performansı aynı zamanda Thomson’ın performansıyla da doğrudan ilgili." -Konstantin Grcic

2012-13 yarışlarında François Gabart rekoru 78 gün, 2 saat ve 16 dakika olarak belirleyerek çıtayı iyice yükseltmişti. Bu sene 6 Kasım tarihinde Les Sables d’Olonne’da sekizinci edisyonu başlayan yarışta ilgiyi özellikle çeken 6 tekne var sahnede: Banque Populaire VIII, Edmond de Rothschild, Hugo Boss, No Way Back, Safran ve St. Michel-Virbac.

Her biri ayrı ilgi odağı olan, tutkunlarının yarışa özel bir telefon uygulaması sayesinde performanslarını her an takip ettiği bu teknelerden bir tanesi özellikle tüm dikkatleri kendine çekiyor: İngiliz yarışçı Alex Thomson ve Hugo Boss ikilisi. Yarışa dördüncü kez katılan Thomson ve Alman endüstriyel tasarımcı Konstantin Grcic tarafından VPLP ve Guillaume Verdier işbirliğiyle tasarlanan IMOCA 60 yarış yatı hakkında söylenecek çok şey var. Thomson’ın bu yılki macerası Grcic’in dokunuşu sayesinde çok daha rahat ilerliyor olmalı: “Alex bana o üç aylık süreçte hayatın onun için ne anlama geldiğini anlattı. Her şey uyku ve uyanıklık arasında, güverte, bilgisayar ve navigasyon başında yaşanıyor. Bu süreçte rahat olmanın ne anlama gelebileceğini ondan dikkatle dinledim. Her bir Euro, Pound ya da Dolar'ın teknenin performansı ve hızı için yatırıldığını söylemişlerdi bana. Fakat teknenin performansı aynı zamanda Thomson’ın performansıyla da doğrudan ilgili.” diyerek hazırlık aşamasında neleri göz önünde bulundurduğunu özetliyor Grcic.
60 feet boyundaki IMOCA, dünyanın en süratli tek gövdeli yarış yelkenlisi olma özelliğine sahip. "Open 60" veya "IMOCA 60" olarak bilinen yelkenli ilk kez 1986’da üretilmiş. O zamandan bu yana sürekli modifiye edilerek, her seferinde daha hafif ve daha dayanıklı bir hale bürünmüş. Hugo Boss’un karbon fiber yüzeyi, normalden çok daha ince gövdesi ve bütünüyle siyah tasarımı için Thomson ve tasarım ekibi uzun süre çalıştıktan sonra tekne şimdi %5 daha hafif.

Alex Thomson 1998-1999 Clipper Race’i kazandığında dünyanın en genç dümencisi ünvanını almıştı. 2004-2005 Vendee Globe yarışında yaşadığı bir teknik sorun da, onu yarışı terk etmek zorunda bırakmıştı. Thomson, Hugo Boss ile açık deniz yarışçılığının en önemli keşiflerinden birinde mücadele ediyor şu anda. Dışarıdan hiçbir yardım almadan, doğanın en agresif elementlerinden birine meydan okuyor. Günlerdir önde olan Fransız Armel Le Cléac'h'ın yarışı önde bitireceği öngörülse de bu yolculukta her şey şans veya basit bir stratejik hatayla değişebilir. Alex Thomson ve Hugo Boss’un tarihi bir başarıya imza atması bu yıl şüphesiz kimseyi şaşırtmayacak.

Güncelleme:
Büyük serüven, Banque Populaire VIII ile yarışan Fransız Armel Le Cleac'h'ın galibiyetiyle sonuçlandı. Yarışçı yakın rakibi Hugo Boss’un dümencisi İngiliz Alex Thomson'ı geride bıraktı. Thomson ise saatler sonra finish'e ulaştı. Yarış 77. günündeyken yarıştaki en yaşlı ikinci yarışçı olan 65 yaşındaki Heerema da artık mücadele etmekten yorulduğunu söyledi ve "Her şey zaten çok zor ve önümüzde daha günler var. Çok soğuk, çok sıcak ve çok yorucu. 100 günü geçecek olan bu yarış beni fazlasıyla yıprattı" yorumunu yaptı. Denizlerin Everest'i hem fiziksel hem de ruhsal bir mücadele ve görünen o ki lakabını fazlasıyla hakediyor.