Venedik Bienali

06 Mayıs 2019

Sanat dünyasının olimpiyatları olarak tanımlanan 58. Venedik Bienali bu hafta açılıyor. 

Sanat dünyasının olimpiyatları olarak tanımlanan 58. Venedik Bienali bu hafta açılıyor. 

Dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali, 58. edisyonu ile karşımızda. 11 Mayıs - 24 Kasım tarihleri arasında izlenebilecek bienalin küratörü, 2006’dan bu yana Londra’nın prestijli sanat kurumu The Hayward Gallery’nin küratörlüğünü yapan Ralph Rugoff. Rugoff’un merakla beklenen ana sergisi, ünlü Çin deyişi ‘May You Live in Interesting Times’ başlığını taşıyor. 
Küratörün neredeyse tamamı 1970 sonrası doğan, genç sanatçıların günümüzün olaylarına, yaşam biçimlerine ve ideolojilerine cevaben ürettikleri işleri izleyeceğimiz sergide Halil Altındere de yer alıyor. Arsenale’de gerçekleşecek olan milli sergilerde ise Türkiye’yi  Zeynep Öz küratörlüğünde İnci Eviner temsil ediyor.

Suudi Arabistan 8 yıllık bir aradan sonra milli sergilere geri dönerken Ghana, Bienale David Adjaye’nin tasarladığı bir pavyonla ilk kez katılıyor. Pavyonda Lynette Yiadom-Boakye ve El Anatsui’nin de aralarında bulunduğu altı sanatçının işleri gösterilecek. Her edisyonda Bienale paralel olarak yüzlerce sergi düzenleniyor. 
Bu yılın öne çıkan sergileri arasında, Ca’ Pesaro – International Gallery of Modern Art’ta ‘Arshile Gorky: 1904-1948’ başlıklı geniş bir Gorky seçkisi, Fondazione Prada’da 2017’deki ölümünden bu yana en kapsamlı Jannis Kounellis retrospektifi, VAC Foundation’ın Palazzo delle Zattere’de düzenlediği ‘Time, Forward!’ başlıklı yalnızca yeni işler içeren sergi başı çekiyor.