Venedik Bienali sırasında görülmesi gereken sergiler

25 Mayıs 2019

IST.Festival için Roma’ya gitmişken Venedik Bienali’ni ve bu sergileri görmeden dönmeyin.

Glasstress

9 Mayıs - 24 Kasım

Fondazione Berengo Art Space, Campiello Della Pescheria

Bu yıl 58. kez düzenlenen Bienal’de Avusturya ve Fransa pavyonlarında yer alan sanatçıların cam işleri Berengo Studio’daki Muranolu ustaların elinden çıkmış. Campiello Della Pescheria’da eski bir cam fırınında konuşlanan sergi, 9 Mayıs - 24 Kasım tarihleri arasında görülebilir.
La Pelle (Deri)
6 Ocak’a kadar

Palazzo Grassi, Campo San Samuele 3231

Yine François Pinault’ya ait olan tarihi sarayda, Luc Tuymans’ın 1986’dan bu yana yaptığı 80’den fazla resmi görebilirsiniz.


Jannis Kounellis

24 Kasım’a kadar

Fondazione Prada, Calle Corner, 2215

Arte Povera akımı denince akla ilk gelen isimlerden olan ünlü İtalyan sanatçı Jannis Kounellis, Germano Celant küratörlüğünde bir retrospektif sergi ile Fondazione Prada’ya konuk oluyor. 2017’de hayatını kaybeden sanatçının 1959’dan bu yana ürettiği yerleştirme ve mimari müdahaleler, Yunan-Roma tarihi, metafizik boyutlar, yer çekimi gibi konuları işliyor. Panorama: Helen Frankenthaler Resimleri 1952–1992

17 Kasım

Palazzo Grimani, Ramo Grimani, Castello, 4858A

Soyut dışavurumculuğun önde gelen isimlerinden Helen Frankenthaler’ın tuvalleri, 1966’daki Amerika Pavyonu’ndan bu yana ilk kez Venedik’te gösteriliyor. 16. yüzyılın Venedikli ressamlarından ilham alan sanatçının resimlerinin aynı yüzyılda inşa edilmiş olan bu sarayda sergilenmesi tesadüf değil. Sergi, ressamın kariyerinin dört safhasını inceliyor.

 

Future Generation Art Prize

18 Ağustos’a kadar

Palazzo Ca’ Tron, San Croce, 1957

Pinchuk Art Centre’ın 35 yaşın altındaki sanatçılara verdiği 100.000 dolarlık para ödülü, bu yıl Litvanyalı sanatçı Emilija Škarnulytė’ye gitti. Ödülde finale kalan 21 sanatçının işleri görülebilir.

 

Philippe Parreno

24 Kasım’a kadar

Espace Louis Vuitton Venezia, San Marco 1353

Geçtiğimiz Bienalde Fransa’yı temsil eden Fransız kavramsal sanatçı Phillippe Parreno, Louis Vuitton’un Venedik’teki mekanında şaşırtıcı bir yerleştirme ile karşımızda. Paralel gerçekliklerle ilgilenen sanatçı, mikroorganizmaların bilgisayara bağlı olduğu bir sistem yaratmış. Fosforlu duvarlar, göz bebekleri ve bir sinema salonu girişi, anılarla gerçeklik arasında gidip gelmenize sebep olacak.