Venedik’in görkemli tarihinin şahidi: Hotel Danieli

26 Temmuz 2021

Bir zamanlar Venedik’in soylu Dandolo Ailesi’nin evi olan Hotel Danieli şehrin tarihini ve lüksü tek bir çatı altında topluyor.

Venedik Lagünü'ne hakim bir noktada yer alan, Grand Canal ve adaların muhteşem manzarasına sahip efsanevi otel Hotel Danieli şehrin tarihini derinden yaşamak isteyenlere zarif bir ziyaret vadediyor. 


Luxury Collection Hotel listesinde yer alan Hotel Danieli tarihi 14, 19 ile 20. yüzyıla dayanan ve kapalı köprüyle bağlanan 3 ayrı binadan oluşuyor. Dandolo Ailesi’nin bir zamanlar evi olan bu “palazzo” 16. yüzyılda ailenin farklı üyelerine kişisel alan sağlamak amacı ile dışarıdan yekpare bir bina gibi gözükmesine rağmen üç farklı binaya bölünmüş. 


17. yüzyılda Mocenigo ve Bernardo aileleri tarafından satın alınan bina 100 yıl boyunca Venedik’in önemli buluşmalarına ve sosyal organizasyonlarına ev sahipliği yapmış. 19. yüzyılda otele dönüştürülen binanın yüzyıllar içinde ağırladığı konuklar arasında Goethe, Wagner, Charles Dickens, Byron, Peggy Guggenheim ve Leonard Bernstein gibi isimler buluyor. 


Oteli oluşturan üç Venedik sarayının her köşesi bir sanat eseri ya da antikaya ev sahipliği yapıyor. Otelin eşsiz koleksiyonu ziyaretçilere de her zaman açık. 


Danieli deneyiminin kuşkusuz en önemli parçası ise Restaurant Terrazza Danieli. Venedik’in dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğu dönemden ilhamını alan Terrazza Danieli konuklarına bölgenin mahsullerini doğunun en leziz baharatları ile sunuyor.