Venedik'te Türkiye’nin Freespace’i

30 Mayıs 2018

Dünyanın en önemli mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu, alışılagelmişin dışında bir sergi içeriği sunuyor.

"Çin’den Filistin’e, üniversite birinci sınıftan yüksek lisansa uzanan bir yelpazede seçilen 16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi açık çağrıyla “Bienal ne için var?”, “Bienal ne işe yarar?” ve “Bienal kimin için var?” sorularını yanıtlayan kısa videolarla katıldı."

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu, Türkiye ve uluslararası mimarlık, sanat ve akademi dünyası arasından seçilen bir çok ismin işlerine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı koordinasyonunda, Schüco Türkiye ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu, Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin bu yılki teması ‘freespace’ (serbest mekan) ile uyumlu, alışılagelmiş anlamda bir sergi içeriği sunmuyor. Çin’den Filistin’e, üniversite birini sınıftan yüksek lisansa uzanan bir yelpazede seçilen 16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi,açık çağrıya “Bienal ne için var?”, “Bienal ne işe yarar?” ve “Bienal kimin için var?” sorularını yanıtlayan kısa videolarla katıldı. Haftalık 10’ar kişilik vardiyalarla Venedik’e gelecek olan karma ekip, farklı temalar etrafında atölye çalışmaları geliştirecek ve film, enstalasyon, maket, fanzin, üç boyutlu baskı gibi pek çok farklı formatta özel içerikler üretecek.

Vardiya projesi kapsamında Türkiye Pavyonu’nda her atölyeye ayrı bir sergi alanı tahsis edilmiş ve her bir atölye için ayrılan hücreler, içerisinde video sanatçısı ve mimar Can Tanyeli’nin atölye yürütücüleriyle birlikte hazırladığı kısa filmler ve medya yerleştirmeleri sergilenecek. Tanyeli’nin filmleri dışında, öğrencilerin hazırladığı başvuru videoları ve Vardiya’yı anlatan çeşitli temsiller de serginin birer parçası. Projenin web sitesinden canlı yayınlanacak 50 dijital buluşma ve 6 uluslararası konuk konuşmacının katılacağı sohbetlerle Türkiye Pavyonu, bienalin açık kalacağı 25 hafta boyunca yaşayan bir buluşma ve üretim mekânı olacak.

Emre Arolat, Eva Franch Gilabert, Juhani Pallasmaa, Jan Boelen ve Refik Anadol gibi uluslararası isimler, Türkiye Pavyonu’nda ağırlanacak konuk konuşmacılar arasında yer alıyor. Bu konuşmaların dışında gerçekleşecek olan 50 yuvarlak masa oturumunda ise Bernard Khoury, Andrew Kovacs, Han Tümertekin ve Cynthia Davidson gibi önde gelen isimler bulunduğu konuşmacılar, atölye katılımcılarıyla beraber “Bienal ne için var?”, “Bienal kimin için var?” ve “Bienal ne işe yarar?” sorularının yanıtını arayacak.

Vardiya aynı zamanda, Venedik Mimarlık Bienali’ni de mimarlık öğrencileri için ulaşılabilir kılmayı ve yeni ortaklıklara ve işbirliklerine ön ayak olmayı hedefliyor.