Vetements pop kültünü yeniden yorumluyor

28 Haziran 2019

Paris Moda Haftası kapsamında 2020 İlkbahar Yaz erkek koleksiyonunu görücüye çıkartan Vetements defileyi bir McDonald’s şubesinde gerçekleştirdi.

Tasarımcıların erkeklere özel 2020 İlkbahar-Yaz kreasyonlarının sergilendiği Paris Moda Haftası bu sene ilginç görüntülere sahne oldu. Tasarımlar artık erkek modasında klasik çizgilerin geride kaldığını ve hem tasarım hem de renklerde sınırların zorlandığını kanıtladı. Vetements’ın gerçekleştirdiği defile ise birçok ünlü modaevini gerek tasarımlarıyla gerekse mekân seçimiyle ve mesajıyla geride bıraktı.


Sokak giyimin en önemli temsilcilerinden Vetements, yeni koleksiyonun tanıtımı için Paris’te bir McDonald’s şubesini tercih etti. Defileyi izlemeye gelenlere milkshake ve kola ikram eden tasarımcı Demna Gvasalia protest kimliğini markanın yeni sezonunda da ortaya koyuyor. Fast food çalışanlarının, polislerin ve güvenlik görevlilerin üniformalarından esinlenen kreasyonda oversize gömlek ve ceketlere, parmak arası terliklere ve 80’lerin ikonik kot kumaşına sıkça rastlamak mümkün.


Pop kültürünü alt üst eden defilede Gürcü tasarımcı hem tasarımları hem de mekan seçimi ile kapitalizme gönderme yapıyor. Tasarımcı, defilesini kapitalizmin sembolü haline gelen McDonald’s’da yanı sıra, defilede mankenlerin kıyafetlerine iliştirdiği sloganlarla da amacına ulaşmış gibi gözüküyor.