Victoria & Albert Müzesi’nde Bir Efsane: Dior

10 Şubat 2019

V&A’da düzenlenen en kapsamlı Christian Dior sergisine hayran kalmamak mümkün değil. Sergi, sadece moda değil, tarih, sanat ve kişiler açısından olağanüstü bir retrospektif sunuyor.

‘’Yaşayışını kendi ülkem kadar sevdiğim başka hiçbir yer yok. İngiliz geleneklerine, nezaketine ve mimarisine bayılıyorum. İngiliz mutfağını bile seviyorum.’’ C. Dior

1947 yılında Christian Dior, ünlü editör Carmel Snow tarafından adlandırılan ‘’New Look’’ silüeti moda tarihinin gidişatını değiştiren türdendi. Savaş sonrası değişmesi gereken psikoloji ve yaşayışı yansıtmasıyla herkesi kendine hayran bırakmıştı. Gerçekten de etekleri kadınlara hayat neşesi sunmuştu. Bu başarı tesadüf değildi, Dior hala tanıştığımız en yetenekli moda tasarımcıları arasında yer alıyor. V&A Müzesi, gerçekleştirdiği Alexander McQueen sergisinden sonra hem kendi hem de tasarımcı için en kapsamlı sergiyi açmış durumda. 


Christian Dior: Designer of Dreams sergisi adını gerçekten hakediyor. 200’ün üzerinde couture parça, 500’e yakın kostüm takıları ve arşiv rujları gibi nesneler sizi karşılayacak. Tüm bu yolculukta, Prenses Margaret’ın 21. yaş doğum günü elbisesinden Charlize Theron’un J’adore elbisesine kadar uzanan ikonik modelleri canlı görebileceksiniz. Ayrıca sergi, Dior’dan sonra markanın baş tasarımcı olan Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons ve Maria Grazia Chiuri’nin dönemlerine dair detaylı bir sunum oluşturuyor. İllüstrasyonlar, parfümler, dergiler ve şahsi eşyalarla hiçbir yerde bulamayacağınız objeler seçkiye renk katıyor. Sergiyi 14 Temmuz 2019’a kadar ziyaret edebilirsiniz.