Victoria & Albert Müzesi’nden Chanel Sergisi

30 Mart 2023

Fransız tasarımcı Gabrielle Chanel’in kariyerini ve mirasını kapsayan "Moda Manifestosu" isimli sergi bu eylül ayında V&A Müzesi’ne geliyor.

Gabrielle Chanel'in yaşamını ve moda mirasını konu alan "Moda Manifestosu" sergisi Londra merkezli Victoria & Albert Müzesi bünyesindeki Londra Enstitüsü Sainsbury Galerisi'nde bu yıl eylül ayında açılıyor. 


1 Ekim 2020'den 18 Temmuz 2021'e kadar Paris'teki moda müzesi Palais Galliera'da gösterilen "Moda Manifestosu", şimdi de Storey Studio tarafından tasarlanan Londra'daki sergide ek 122 yeni görünüm ile sanatseverlerle buluşacak. Müzenin direktörü Tristram Hunt ve küratör Oriole Cullen tarafından V&A Yaratıcı Stüdyosu'ndaki özel bir sunum ile tanıtılan sergi şimdiden merakla bekleniyor.Londra'daki serginin küratörlüğü, V&A'ın kendi ekibi tarafından üstlenilmesine rağmen Palais Galliera'daki orijinal versiyonun arkasında yer alan Miren Arzalluz ve Véronique Belloir de büyük rol oynayacak. Bu yeni versiyonda, Gabrielle Chanel'in İngiltere ile olan bağlantılarına, özellikle de buradaki tüvit ve tekstil firmaları ile ilişkilerine daha fazla odaklanılacak.
Sergi, Gabrielle Chanel'in 1910'da Paris Rue Cambon'daki ilk mağazasının 1971'deki son koleksiyonuna kadar uzanan on bölümden oluşacak. Çeşitli odalar, ikonik tüvit takım elbiselerden Chanel No.5 parfüm şisesine kadar tasarım mirasının farklı unsurlarını yakalayacak.
Gabrielle Chanel "Moda Manifestosu" 16 Eylül 2023 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Biletlerin ilk dönem satışları şu anda yapılıyor ve ikinci kısmı ise haziran ayında piyasaya sürülecek.