Vilela Florez’den Denize Saygıyla

27 Temmuz 2018

Brezilya, Tibau Do Sul’da bulunan Vilela Florez tasarımı yapı, Guaraíras lagününün muhteşem manzarasına ve Malemba plajının muhteşem kumsallarına bakan bir yamacın düzensiz arazisinde konumlanıyor.

"Renkler, yerel evlerin cephelerinin canlı renk paletine ve Brezilya’nın neşeli yönüne göndermelerle, kavramsal ve sosyolojik yönü göz önünde bulundurularak seçilmiş."

Mimari uygulaması Vilela Florez ikilisi tarafından tasarlanan iki birbirinden bağımsız yapıdan oluşan mimari, gün batımının muhteşem manzarasına bakan ve doğal taşlarla süslenmiş büyük bir beton çardak ile birbirine bağlanıyor.Tüm fotoğraflar: Maira Acayaba

İki kattan oluşan yapıda, toprağın denize doğru inişinin avantajından faydalanılarak, üst kattaki yatak odalarının alt katta yer alan ortak alanlar ve teraslara gölge yapması sağlanmış. Yapıda kullanılan bu ve bunun gibi diğer yapıcı çözümler, yerel gelenekler ve bölgenin doğasından ilham alarak tasarlanmış.


Bodrum duvarlarında yerel taşlar kullanılırken, garaj kapıları hafif olması için ve çevresel etki gözetilerek bambu tercih edilmiş. Açık alandaki gölge ve mahremiyeti ise, çardağın beton kirişlerinin üzerinde yer alan, dalgalar ve rüzgarların aşındırmasıyla milyonlarca yılda oluşan volkanik taşlar sağlamakta. Beşinci bir cephe olarak tasarlanan çatıda ise, yağmur suyunu toplayan termoakustik paneller ve havalandırma sağlayan ahşap çatı tabakası olmak üzere çift katmandan oluşan hafif malzemeler kullanılmış.Renkler, yerel evlerin cephelerinin canlı renk paletine ve Brezilya’nın neşeli yönüne göndermelerle, kavramsal ve sosyolojik yönü göz önünde bulundurularak seçilmiş. Bu renklerden, yapının iki su arasında konumlanması sebebiyle denizden ve lagünden gelen renklerden yola çıkarak kullanılan turkuaz renk ise yapının görsel olarak cazibesini sağlayan ana unsur olarak olarak göze çarpıyor.