Vincent Leroy’dan devasa enstalasyon

22 Şubat 2020

Dünyanın dört bir yanına inşa ettiği büyük enstalasyonlar ile tanınan Fransız sanatçı en son eserini Çin’de sanat severler ile buluşturdu.

En son Japonya’nın başkenti Tokyo’daki heykel enstalasyonu ile oldukça ses getiren Fransız sanatçı Vincent Leroy her ne kadar stüdyosu Paris’te bulunsa da eserlerini dünyanın dört bir köşesinde sanat severler ile paylaşıyor. Eserlerini insanların günlük rutinleri içerisine sokmayı amaçlayan bunun için de heykellerini genellikle şehirlerin en kalabalık çeken mekanlarına yerleştiren Leroy en yeni enstalasyonu için de Dünya’nın en kalabalık ülkesi Çin’deki bir alışveriş merkezini seçmiş.

Yeni heykeli The Sun Always Rises in the East (Güneş Her Zaman Doğudan Yükselir) içim Debut Studio ile birlikte çalışan Leroy yeni heykeli için Güneş’i ve Çin’in yeni dünya düzeni içerisindeki yükselen değerinden ilham almış. Yeni inşa edilen Kunming Mall’un girişine yerleştiren heykel için sanatçı turuncu transparan paletler kullanmış. Dinamik bir yapıya sahip olan ve sürekli Güneş’in gün içerisindeki hareketlerini taklit eden heykel ışığı günün farklı saatlerinde farklı şekillerde yansıtarak bulanık bir görüntü sağlıyor ve böylece heykeli görenleri gerçek ile sanal arasındaki ince çizgiyi keşfetmeye çağırıyor.

Güneş’in piksel piksel bir yansıması olarak görülebilecek olan yeni heykel enstalasyonunu Leroy “Güneş’in yeniden tercümesi” olarak adlandırıyor. Eski video oyunlarındaki pikselli görüntüyü yeni işine taşıyarak ufak bir nostalji de yaratmayı hedefleyen sanatçıya göre The Sun Always Rises in the East sadece hareketli hayatın içerisindeki sanat severleri değil aynı zamanda doğanın harmonisi ve ritmine saygı duyanların da ilgisini çekiyor.