Virgil Abloh geleceğin evini dizayn ediyor

17 Ağustos 2019

Marifetli tasarımcı, DJ, mimar ve artist Virgil Abloh hayalindeki 2035 yılının evini Vitra’nın klasik parçaları ile canlandırıyor.

Virgil Abloh sınırları zorlamasıyla tanınan bir sanatçı. Mimarlıktan DJ’liğe birçok alanda hünerlerini sergileyen Louis Vuitton’un kreatif direktörü, kendi jenerasyonun en ilham verici isimlerinden biri. Ganalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak Chicago’da dünyaya gelen Abloh, banliyöden lüks tasarıma olan yolculuğunda tasarımları ve diğer işleri ile ilham için sosyal medyaya dönen bir kuşak ile iletişim kurmayı başardı.


Abloh’un bu başarısı şüphesiz zamansız tasarımları ve ikonik parçaları yeniden yorumlama becerisinden geliyor. Amerikalı tasarımcı bu yeteneğini şimdide mobilya üreticisi Vitra ile gerçekleştirdiği iş birliğinde ortaya koyuyor. Vitra Campus’te yer alan ve Zaha Hadid tarafından tasarlanan itfaiye istasyonuna yerleştirilen TWENTYTHIRTYFIVE isimli enstalasyonda, Abloh 2035 yılının ev dekorasyonunu Vitra’nın klasikleşmiş parçaları ile canlandırıyor.


Vitra’nın arşivini didik didik inceleyen Abloh, özellikle Jean Prouvé ve Charles- Ray Eames kardeşlerin işlerinden aldığı ilhamla yakın geleceğin ev dekorasyonunda keşfe çıktı. Teklogik ve sosyal evrimin izinde ve sürdürülebilirlik, ger dönüşüm ve aşırılık temalarını da göz önünde bulundurarak Abloh dünü, bugünü ve geleceği düşünerek tasarladığı enstalasyon ile geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmayı başarıyor.


Enstalasyonun ilk bölümünde Abloh hayal dünyasından fırlamış gibi görünen bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Dün/Bugün başlıklı bölümde Prouvé’nin original tasarımı olan duvar lambası ile koltuk beraber kullanılmış. Eames kardeşlerin orijinal eserleri ile desteklenen tasarımda Abloh gençlik yıllarına geri dönüyor.

2035’i hayal ettiği bölümü ise Abloh hem yaşam hem de çalışma alanı olarak tasarlamış. Yine Vitra’nın klasik parçalarını bir arada kullanan tasarımcı parçalara kendi dokunuşunu getirerek yeniden yorumlamayı tercih ediyor.


Abloh’nun yeniden yorumladığı üç parça ise Vitra tarafından sınırlı sayıda satışa sürüldü. Tasarımlardan ilki “seramik blok” adı verilen ve depolama alanı olarak kullanılan parça. İkincisi ise Abloh’un yeniden yorumlamasıyla tekrar gün yüzüne çıkan, Prouvé’nin 1942 yılında tasarladığı duvar lambası. Üçüncü parça ise ilhamını yine Prouvé’nin tasarımından alıyor. 1950’li yıllarda Antony ismi ile satıla sunulan koltuk Abloh’un yorumu ile Vitra’nın arşivinden çıkıp modern dünyada kendine yer buluyor.