Vitra ve Panasonic Birlikteliğinden Doğan Muazzam Bir Tasarım

22 Nisan 2019

Vitrine, pasif bir nesneden canlı ve dinamik bir elemana, izlenmesi gereken bir şeyden görülmesi gereken bir şeye dönüşüyor.

Vitra, Panasonic ve tasarımcı Daniel Rybakken, Milano tasarım haftasında sergiletilmek üzere gizli  bir Vitrine televizyonu oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Vitrene ismindeki bu prototip TV, hafif açılı tek bir cam levhaya benzeyen basit bir ahşap çerçeveden yapılmış.
Sadece TV açıldığı zaman, "cam" ın aslında bir OLED ekran olduğu anlaşılıyor. Tüm elektronik parçalar çerçeveye gizlenmiş dolayısıyla Panasonic Design, televizyonu " çağdaş yaşam alanına harmanlıyor" diyebiliriz. Son zamanlarda çalışmaları Luceplan için çarpıcı bir aydınlatma yaşatan Norveçli tasarımcı Rybakken, ¨ Bu Vitrine,  sanat ve tasarım arasında bir yerde" diyor. " Sadece bir TV ekranı olarak yaşam alanındaki genel geçer rolünü dikte etmiyor."

 

Vitra'nın Salone del Mobile mobilya fuarında sergilenen minimalist tasarım Vitrine, elektronik mobilya şirketinin inovasyon kolu olan İsviçreli mobilya markası ile Panasonic Design arasındaki iki yıllık bir araştırma ve geliştirme işbirliğinin sonucudur. Proje, televizyonu bir mekanın iç tasarımına uyan bir yaşam tarzı ürününe, hatta bir mobilya parçasına dönüştürmeye devam eden markaları gösteriyor. Elektronik dilde “görünmez” olarak anılan bu yaklaşımda, teknolojinin insanların yaşamlarına hükmetmek yerine arka plana uyum sağlaması amaçlanıyor.
Diğer bir yandan, Milano tasarım haftasında üst düzey Danimarkalı marka Bang & Olufsen, gizemli bir televizyon olan Beovision Harmony'ı piyasaya sürdü. Yeni tasarımlar, Yves Behar'ın, kullanılmadığı zamanlarda duvarda asılı bir tabloya benzemek üzere tasarlanan Samsung 2017 Frame TV'nin izinden gidiyor. Başka bir Tv markası olan LG ise, bu yılın başlarında gizlenebilir bir ürün olan roll-up Signature TV ile ortaya çıktı.
Panasonic markasının tasarımcısı Michael Shadovitz, "Vitrine, pasif bir nesneden canlı ve dinamik bir elemana, izlenmesi gereken bir şeyden görülmesi gereken bir şeye dönüşüyor" diyor.


Panasonic'in henüz ürünü pazarlamak gibi bir planı yok. Vitrine, 14 Nisan'a kadar Salone del Mobile'de sergilenecek ve ardından Panasonic'in Tokyo'daki yeni sergi alanı &Panasonic'e gidecek.