Viyana’da Hızlı Bir Sanat Turu

17 Aralık 2018

Viyana sanat sahnesi, müzayedelerden, Wes Anderson’ın ilk küratöryel çalışmasına kadar baş döndürücü hızını arttırarak sürdürüyor.

"Tarihi mekandaki MAK ise grafik tasarımcıları Stefan Sagmeister ve Jessica Walsh’ın multimedya araştırmasına ev sahipliği yapıyor. İnteraktif sergi, ziyaretçileri grafik tasarım, ürün tasarımı, mimari ve şehir planlaması yoluyla çok geniş bir alanda düşünmeye davet ediyor."

Andy Warhol, Lucio Fontana ve Maria Lassnig'i tek bir çatı altında toplayarak 27-29 Kasım tarihleri arasında Viyana'da çağdaş sanata odaklanan bir dizi satış gerçekleştiren Dorotheum, özellikle 20. yüzyıl uluslararası ve Avusturya sanatına odaklanan seçkisinin yanı sıra saat ve mücevheratların da dahil olduğu 500'den fazla eser sundu. Vienna Art Week süresince ses getiren Dorotheum’un müzayede akşamları geride kalsa da sanat haftasında başlayan sergiler ve hareketlilik hala sürüyor.

Yüzyılık geçmişe sahip Avrupalı müzayede evi, Avusturya başkentinin sanat sahnesini uluslararası sahneye taşımak amacıyla ilk kez 2005 yılında Vienna Art Week’i başlattı. O zamandan beri, çok sayıda bağımsız sanat mekânı, galeri, müze ve akademi yıllık etkinliği ile kendisine yer edindi. Bu sene festival programındaki sergilerin çoğu, yeni yıla uzanarak ziyaretçileri çekmeye devam ediyor.

Kunsthistorisches Museum'da Wes Anderson ve ortağı, yazar ve illüstratör Juman Malouf, 400'den fazla objeyle çeşitli temalardaki odalar yaratmak için müzenin geniş tarihi koleksiyonundan yararlandılar. Bu sergi, Viyanalı müzenin daha önce Ed Ruscha ve Edmund de Waal'ın küratöryel çalışmalarına yer verdiği, sanatçılar ile devam eden bir dizi iş birliğinin üçüncü ve sonuncusu. Devekuşu yumurtalarından İspanyol pudralı peruk kutularına, çiftin merak uyandıran dolabında bir Anderson filminin tüm estetik unsurları bulunuyor; her objenin yerleştirilmesi, Kvadrat tekstillerinde ve döşemeli vitrinlerde özenle işlenmiş.

Tarihi mekan MAK (Uygulamalı Sanatlar Müzesi) ise grafik tasarımcıları Stefan Sagmeister ve Jessica Walsh’ın multimedya araştırmasına ev sahipliği yapıyor. İnteraktif sergi, ziyaretçileri grafik tasarım, ürün tasarımı, mimari ve şehir planlaması yoluyla çok geniş bir alanda düşünmeye davet ediyor. Olafur Eliasson'un kalıcı enstalasyonu Yellow Fog, akşam karanlığıyla birlikte her gece Verbund-Gebäudes'in cephesini dönüştürürken, MuseumsQuartier'deki mumok geçtiğimiz yüzyılda Viyana'daki önemli siyasi olayları izleyen ilgi çekici bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.


Spitzmaus Mummy in a Coffin and other Treasures
Wes Anderson & Juman Malouf
28 Nisan 2019'a kadar
Kunsthistorisches Museum, Maria-Theresien-Platz, 1010 Viyana

Photo/Politics/Austria
03 Şubat 2019’a kadar
mumok - Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, MuseumsQuartier Museumsplatz 1, 1070 Viyana

Sagmeister & Walsh: Beauty
Stefan Sagmeister & Jessica Walsh
31 Mart 2019’a kadar
MAK – Austrian Museum Of Applied Arts, Stubenring 5, 1010 Viyana