Vladimir Ossipoff: Hawaii’de modern bir mimari balad

26 Temmuz 2021

20.yüzyılın modern mimarisinin en güzel örneklerinden olan Liljestrand House, efsanevi mimar Vladimir Ossipoff ‘un Hawaii’ye ve mimari tarihe verdiği en güzel hediye.

Howard ve Betty Liljestrand Tantalus Dağları’nın eteğinde muhteşem Honolulu manzarasına sahip bir ev inşa etmeye karar verdiklerinde Amerikalı mimar Vladimir Ossipoff’u projenin başına getirmeleri kuşkusuz bir şans değildi. 20.yüzyıla damgasını vuran mimari eserlerin sahibi Ossipoff büyüdüğü ve eğitim aldığı Japonya’nın mimari felsefisini Hawaii’nin ruhuyla birleştirdiği Liljestrand House bugün bile görenleri kendine hayran bırakmayı başarması da mimarın zamansız vizyonunun en güzel kanıtı. 


Bulunduğu mekanın doğasıyla bir olmayı başaran yapı hem Hawaii’deki yavaş yaşamı hem de adanın eşsiz doğasını tek bir çatı altında toplamayı başarıyor. Yerel malzemeleri kullanarak Japon inşa teknikleri ile bugün bile modern bir havayı yakalamayı başaran Liljestrand House her odasından görülen muazzam manzarası öne çıkıyor. İki tepe üzerine inşa edilen ev Hawaii’nin değişken havasını da lehine kullanmayı başarıyor. Ossipoff’un zekice yarattığı mekanlar evi dağlardan gelen yağmurlardan korurken yaz sıcaklarında da evi serin tutmayı başarıyor. 


Çevre düzenlemesi ünlü peyzaj mimarları Robert ve Catherine Thompson tarafından yapılan evin inşasında metal konstrüksiyonlar üstüne ahşap materyaller kullanılmış. Yer yer kullanılan cam tavanlar ile yaşam alanlarının daha ferah ve havadar olmasını sağlayan mimar Ossipoff dehasının en güzel örneğini Liljestrand’ların evinin yapım aşamasında veriyor.


Howard Liljestrand’ın 2004’te vefatından sonra evin sahibi konumuna gelen çocukları Hawaii’nin bu anıtsal değerdeki evini halka açmak ve gelecek nesillere kalmasını sağlamak adına Liljestrand Vakfı’nı kurdular. Vakıf sayesinde Liljestrand House orijinaline uygun bir şekilde restore edilirken ziyaretçilere de Ossipoff’un dehasına şahit olma şansı tanıyor.