Vogue İtalya yeni yılı sürdürülebilir sayı ile karşılıyor

10 Ocak 2020

Vogue İtalya, Ocak 2020 sayısını fotoğraf çekimleri yerine farklı sanatçıların elinden çıkmış illüstrasyonlarla okurlarına sundu.

Moda sektörü şüphesiz gezegenimizin karşı karşıya olduğu küresel ısınmaya sebep olan endüstrilerin başında geliyor. Geçtiğimiz birkaç yılda lüks moda sektörünün öncülerinin birer birer sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak kararlar alması ise sektörün karbon ayak izini azaltmaya ne kadar hevesli olduğunun göstergesi. Modaevlerinin ardından sürdürülebilir kararlar almaya başlan moda dergilerinden de ilk hamle Vogue İtalya’dan geldi. Yılın en kalın sayılarından biri olan Ocak sayısı için Vogue İtalya pahalı ve karbon ayak izini artıran fotoğraf çekimleri yerine farklı sanatçılarının elinden çıkan illüstrasyonlara yer verdi.


7 Ocak’ta çıkan derginin Ocak sayısı için 8 farklı kapak hazırlandı. Kapaklar için Gucci’nin farklı kıyafetleri ile poz veren modelleri resmeden sanatçılar farklı teknikler ile dergiye hayat verdi. Kapak çizimlerinden birisini gerçekleştiren Mozambik kökenli Amerikalı sanatçı Cassi Namoda, model Ambar Cristal Zarzuela’yı Gucci elbiseler içerisinde ağlarken resmederken, İtalyan sanatçı Paolo Ventura, Hollandalı model Felice Nova Noordhoff’u pembe ve altın rengi Gucci bluzun içerisinde resmetti. Vogue İtalya’nın birlikte çalıştığı sanatçıların arasında ayrıca Yoshitaka Amano, Vanessa Beecroft ve Milo Manara bulunuyor.


Bir moda çekiminde kuaförlerden, makyaj sanatçılarından, editörlerden ve asistanlardan oluşan en az 150 kişilik bir ekip çalışıyor. Çekimler sırasında da doğaya zararlı olan birçok ürün kullanılıyor ve ışıklardan kullanılan fön makinalarına kadar bir hayli fazla enerji harcanıyor. Bunun yanı sıra konsept çekimler için bütün ekip dünyanın farklı yerlerine seyahat ediyor ve karbon ayak izini oldukça artırıyor.

Tarihinde ilk kez fotoğraflara yer vermeyen Vogue İtalya, bu sayıda fotoğraf çekimlerinden ettiği tasarrufu ise Venedik'te sellerden zarar gören Querini Stampalia Vakfı'na bağışlayacaklarını açıkladı. Derginin genel yayın yönetmeni Emanuele Farneti yaptığı açıklamada da moda endüstrisinin sürdürülebilir olmaktan çok uzak olduğunu söyleyerek, "Bir sorunla yüzleşmenin en dürüst yolu bu sorunun varlığını kabul etmekle başlar" dedi.