Volkswagen Autostadt'ın En Yenisi: Beef Club

05 Temmuz 2024

Yenilenen Beef Club, Ester Bruzkus Architekten'in tasarımıyla, lezzetli yemekleri ve modern atmosferiyle Wolfsburg'un yeni gözdesi olmaya hazır.

Almanya'nın Wolfsburg kentinde, bir deneyim merkezi olarak hizmet veren geleceğe yönelik Volkswagen kampüsünde yer alan restoran Beef Club, Ester Bruzkus Architekten tarafından yapılan kapsamlı yenilemenin ardından kapılarını yeniden açtı. 

Proje, Alman mimarlık stüdyosunun ortağı Peter Greenberg'e göre “mümkün olduğu kadar tasarruf etmek ama tasarrufu mümkün olduğu kadar çağdaş kılmak” olan temel bir sürdürülebilirlik kuralını takip ediyor. Bu doğrultuda ekip, restoranın önceki versiyonundaki unsurları yeniden kullanırken, atmosferi iyileştirmek için modern tasarımla harmanladı.


Beef Club'ın yeni tasarımı, mutfağın temel unsurları olan ateş ve tuzu referans alıyor. Geniş bir ortak alan, sofistike bir özel alanla buluşuyor. Halka açık yemek deneyiminin merkezinde, et ve sebzelerin teatral bir şekilde ızgarada pişirilmesini sergileyen açık mutfak ve tuğla şömine yer alıyor. Bunun yanında, yemeklerde kullanılan farklı tuz türlerini sergileyen Königssalz imzalı büyük pembe tuz monoliti de dikkat çekiyor.


Tuzla işlenmiş ahşaptan yapılmış ve benzersiz bir renk ve dokuya sahip bireysel masalar da restoranın tarzını tamamlıyor. Alvar Aalto'nun Wolfsburg kiliselerinden ilham alan ve oda boyunca uzanan ahşap banklar ise restoranın sosyal hissini artırıyor.

Beef Club'ı saran sade ve dünyevi bir renk paleti, endüstriyel tarzda aydınlatma ve teknik donanımlarla tamamlanıyor. Yeşil, kahverengi, turuncu ve siyah tonları, yemyeşil bir kanala bakan odanın rahat atmosferine katkıda bulunuyor. Daha koyu yer karolarına geçiş ise konukları ışığın ve renklerin biraz daha cömert olduğu özel yemek odasına davet ediyor. Burada eski stant oturma düzeni ve bar düzeni, uyumlu bir görünüm sağlamak için yeni yüzeylerle tamamlanıyor. Greenberg, "Sonuç olarak, projenin konsepti, arkaik olanı teknolojik olanla buluşturmak ve Wolfsburg topluluğunu kampüse davet etmektir" diyor.