VOLKSWAGEN I.D. 2020’de Yollarda

03 Kasım 2016

Volkswagen’in yeni elektirikli konsept arabasının detayları markanın karakterini yansıtır nitelikte.

2020’de satışa sunulması planlanan bu yeni araç 600 km hıza ulaşabiliyor olacak.

Bu yıl yaşanan diesel skandalından sonra Volkswagen itibar kaybını telafi etmek için I.D. projesine büyük önem veriyor. 2020’de satışa sunulması planlanan bu yeni araç 600 km hıza ulaşabiliyor olacak. Bu haber şimdiden otomobil dünyasında ufak çapta bir deprem yaratmış durumda. Mühendisler bundan daha da önemli muhtemel bir gelişmenin de altını çiziyor - araç 2025’te bağımsız sürüş özelliği sunuyor olacak. Otomobil devi VW aracın tam donanımlı bir Golf fiyatında olacağını söylüyor. Bu şaşırtıcı fiyatın pazarlama nedeni de 2025’e kadar satmak istediği I.D. sayısı. Marka, teknik özelliklerine göre oldukça uygun fiyatla karşımıza çıkacak olan arabasının yılda 1 milyon satmasını bekliyor.

Futuristik görünümünün ötesinde 168 beygir gücüne sahip olan elektirik motorlu I.D. Golf'un yalnızca 80 beygir gücüne sahip olduğunu düşünecek olursak, standartları ikiye katladığını şimdiden görebiliriz. Araç elbette ki kablolu ve kablosuz şarj edilebilecek, VW’e göre bu işlem oldukça kısa sürecek ve lityum-iyon şarj noktalarından sağlanacak. Normalden daha küçük olan elektirikli motorlar araca çok daha rahat ve geniş bir iç tasarım imkanı sunacak. Sürgülü kapılarını ve ince koltuklarını da hesaba katacak olursak tekerlekli minik bir oda havasında olacak.

Volkswagen’in gelecekteki planlarında her I.D. kullanıcısı için ‘Volkswagen ID’ adında bir kimlik kartı yaratmak var. Bu kimlik sürücü hakkında bütün kişisel bilgileri içerecek (oturma pozisyonu, favori radyo istasyonları, arama rehberi ve diğer detaylar bu bilgilere dahil olacak). Bu bilgiler "bulutunuzda" kayıtlı olacak ve araç sürücünün akıllı telefonuyla bu sayede senkronize olacak.