Volkswagen’den sürdürülebilir, akıllı ada: Astypalaia

16 Kasım 2020

Volkswagen’in çığır açacak mobilite sistemi ile Astypalaia adası ulaşım sisteminde tamamı elektrikli araçlara ve yenilenebilir enerji üretimine geçecek. Uzun vadede, adanın nötr hareketlilik için bir örnek haline gelmesi hedefleniyor.

Volkswagen Grubu ve Yunanistan, Akdeniz adası Astypalea'da çığır açan bir mobilite sistemi kuracaklarını açıkladı. Bu amaçla, adadaki mevcut ulaşım sistemi elektrikli araçlara ve yenilenebilir enerji üretimine geçecek. Uzun vadede, Astypalea adasının nötr hareketlilik için örnek haline gelmesi hedefleniyor.


Araç paylaşımı gibi yeni mobilite hizmetleri, trafiğin azaltılmasına ve optimize edilmesine yardımcı olurken, ada içinde enerji, öncelikle güneş ve rüzgar gibi yerel yeşil enerji kaynaklarından üretilecek. Projenin ilk fazı altı yıl sürecek. Projenin merkezinde, mevcut çok sınırlı yerel otobüs hizmetini yeni bir düzeye taşımak için tasarlanmış tümüyle elektrikli bir yıl boyunca yolculuk paylaşımı hizmeti de dahil olmak üzere, dijital mobilite hizmetlerine sahip tamamen yeni, son teknoloji bir ulaşım sistemi bulunuyor.


Yerel ortaklarla birlikte, geleneksel araç kiralama işinin bir kısmı, elektrikli arabalara ek olarak Grubun SEAT markasından e-scooter ve e-bisiklet sunan bir araç paylaşım hizmetine dönüştürülecek. Toplamda, yaklaşık 1.000 elektrikli araç, yaklaşık 1.500 aracı fosil yakıtlı aracın yerini alacak. Volkswagen, elektrikli ID.31 ve SUV ID.42 modellerine ek olarak önümüzdeki birkaç yıl içinde planlanan birkaç yeni modeli de piyasaya sunmaya hazırlanıyor.


İşletmelerin ticari araçlarının yanı sıra adadaki polis araçları, acil servis taşımacılığı ve kamu sektörü filoları gibi ticari araçlar da elektrikli olacak. Volkswagen, yaklaşık 230 özel ve birkaç halka açık şarj noktası sunan kapsamlı bir şarj altyapısı sağlamak için şarj cihazlarını ada genelinde birçok noktaya kuracak.