Volvo 2030'a Kadar Tamamen Elektrikli Olacak

04 Mart 2021

Elektrik enerjisiyle çalışan yeni crossover modeli C40 Recharge'ı lanse eden Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelmeye hazırlanıyor.

2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelme planlarını açıklayan İsveçli otomobil üreticisi sunduğu yeni modeli C40 Recharge, tamamen elektrikli bir crossover ve XC40 modelli büyük kardeşinin tüm avantajlarını daha şık bir pakette sunuyor.


Volvo C40 Recharge

Dışarıdan bakıldığında, Volvo'nun yeni EV'si, 2019 sonbaharında piyasaya sürdüğü XC40 Recharge'ın yeniden şekillendirilmiş bir versiyonu gibi görünüyor. Eski model geleneksel bir SUV gibi görünürken, otomobil üreticisinin en son teklifi daha çok bir hatchback'e benziyor. C40 Recharge, daha alçak bir tavan hattına sahip — XC40’dan yaklaşık 8 cm daha kısa ve arkaya doğru eğimli formuyla öne çıkıyor. Bu, iki crossover temelde aynı boyutlara sahip olmasına rağmen C40 Recharge’a daha çok araba benzeri bir his veriyor.

İki Recharge EV'nin iç mekanları da birbiriyle neredeyse aynı, ancak iki temel farkı var. Eğimli tavanı nedeniyle, C40 daha az hacme sahip. Otomobil üreticisi için bir ilk olan bir tasarım tercihi sonucu, iç mekanda deri materyal kullanılmamış. Bunun ötesinde, minimalist tasarımı, dijital gösterge kümesi ve kablosuz güncellemeleri alabilen Android Automotive tarafından desteklenen dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi dahil her şey iki model için de geçerli.


Volvo XC40 Recharge

İki Recharge modeli aynı CMA platformu üzerine inşa edilmiş ve aynı elektrikli güç aktarım sistemini paylaşıyor. Yapılan basın açıklamasına göre, iki elektrik motoru ve 402 beygir gücü ve 359 N/m tork üretmek için bir araya gelen 75 kWh batarya paketi ile de oldukça iyi performans göstermeye aday. Bu, araca bol miktarda enerji verirken sadece 4,7 saniyede sıfırdan saatte 95 km hıza çıkacak ve saatte 180 km’lik en yüksek hıza ulaşmasına olanak tanıyacak.

Sürüş menzili başka bir hikayeyi işaret ediyor. Bu kategoride, C40 Recharge, tek bir şarjla sadece 337 km gidebiliyor. Bu elektrikli bir crossover için fena değil, ancak  ilk sıradaki benzerlerinden Ford Mustang Mach-E Extended Range ve Tesla Model Y Long Range modellerinden neredeyse 150 km daha az yol katedebiliyor. Volvo, yazılım güncellemeleri sayesinde aracın menzilinin zamanla artacağını da ekliyor. Otomobil üreticisi, şarj etme konusunda aracın batarya paketinin sadece 40 dakika içinde sıfırdan yüzde 80'e kadar çıkabilen hızlı şarj edilebileceğini söylüyor.


C40 tanıtımının bir parçası olarak Volvo, tüm dizel, benzinli ve hibrit motorlu araçları tamamen devre dışı bırakmayı planladığını da duyurdu. 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlara yatırım yapacak. Marka, araçlarının yarısını 2025 yılına kadar tamamen elektrikli, geri kalanı ise hibrit yapmayı planlıyor.

Otomobil üreticisinin baş teknoloji sorumlusu Henrik Green yaptığı açıklamada, "Benzinli ya da dizel motora sahip araçlar için uzun vadeli bir gelecek yok" dedi. "Yalnızca elektrikli otomobil üreticisi olmaya kararlıyız ve geçiş 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu, müşterilerimizin beklentilerini karşılamamıza ve iklim değişikliğiyle mücadele söz konusu olduğunda çözümün bir parçası olmamıza olanak tanıyacak."


Volvo, henüz C40 Recharge için çıkış tarihi veya fiyatlandırma bilgilerini açıklamadı. Satışa çıktığında, markanın web sitesi üzerinden sabit bir fiyata çevrimiçi olarak satın alınabilecek. 

Volvo, kendini tamamen elektrikli bir geleceğe adadığını açıklayan büyük otomobil üreticilerin en sonuncusu. Şubat ortalarında Jaguar, 2025'e kadar aynı şeyi yapmayı planladığını duyurmuştu. Bundan haftalar önce General Motors, 2040 yılına kadar tamamen karbon nötr bir şirket olmak amacıyla tüm dizel ve gazla çalışan araçları 2035 yılına kadar devre dışı bırakacağını belirtti.