Voyager 2’den yıldızlararası ilk mesaj

15 Kasım 2019

NASA’nın 1977 yılında fırlattığı ve Güneş Sistemi’nin ötesine yolculuk edecek ikinci uzay aracı olan Voyager 2, yıldızlararası ilk bulguları merkez üssüne yollamaya başladı.


Voyager 2 taşıdığı plütonyum piller sayesinde halen aktif ve 2030 yılına kadar NASA’ya veri göndermeye devam etmesi öngörülüyor.

Dünyada 16 milyar kilometre uzaklıkta, Güneş’in krallığı bitip insanoğlunun çok da bir fikir sahip olmadığı yıldızlararası uzay başlar. Ancak yaşadığımız evrenin gizemleri Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) 20 Ağustos 1977’de fırlattığı ve uzayın derinliklerine inen ikinci insansız uzay aracı Voyager 2, yolculuğunda 42. yılında bilim insanlarına Güneş Sistemi dışında elde ettiği ilk bulguları ulaştırmaya başladı.

Bilim adamları her ne kadar mesajı deşifre etmeye ve ne anlama geldiğini anlamaya çalışsalar da ilk bulgulara göre Güneş’in etki alanı Güneş Sistemi ötesinde de etkisini gösteriyor. Voyager 2 her ne kadar sistemden çıkış yapmış olsa da gelen veriler Güneş’in etkilerinin su, buz, amonyak ve metandan oluşan Oort bulutunun sınırına kadar uzandığını kanıtlıyor.

İkizi Voyager 1’den hemen sonra uzaya fırlatılan Voyager 2, başlangıçta Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi dış gezegenleri incelemek için gönderildi ama daha sonra uzaklaşmaya devam etti. Geçtiğimiz 42 yılda 16 milyar kilometre yol kat etmek 825 kilo ağırlığındaki Voyager 2 taşıdığı plütonyum piller sayesinde halen aktif ve 2030 yılına kadar NASA’ya veri göndermeye devam etmesi öngörülüyor.