Warhol Whitney’de

19 Kasım 2018

Andy Warhol yaşadığı zamanda da, şimdi de bir efsane. Sanatçıyı bir ölümlü olarak düşünmenin zor olduğu bir mertebede Whitney Museum, retrospektifini ‘geri döndürüyor’.

"Sanatçının 1980'lerde ürettiği, zamanında hak ettiği ilgiyi görmeyen resimlerinin, 1950'lerden kalma az sayıdaki ipek baskılarının ve daha soyut işlerinin harmanlandığı sergi aynı zamanda."

1989'dan bu yana Amerika’da ilk defa düzenlenen Andy Warhol retrospektifi “Andy Warhol – From A to B And Back Again” başlığıyla bir meydan okumaya kalkışıyor. Sergi, Warhol’unn ölümünden iki yıl sonra gelen modern sanatı, 1960'lı yılların en ünlü pop imajlarının ve sahnelerinin üzerine odaklanıyor. Sanatçının 1980'lerde ürettiği, zamanında hak ettiği ilgiyi  görmeyen resimlerini, 1950'lerden kalma az sayıdaki eşcinsel içerikli ipek baskılarını ve daha soyut işlerinin harmanlandığı sergi aynı zamanda, Warhol’un Warhol olmadan önce göçmen bir işçi ailesinin oğlu olduğunu, 1949'da ilk işini bulup New York'a gelen Pittsburghlu eşcinsel bir Katolik çocuk olduğunu da hatırlatıyor. Daha önce aynı içerik, farklı müzeler tarafından sansür yiyerek, sanatçının işleri halka paylaşılmamıştı.

Andy Warhol, Mao (1972)

Andy Warhol, Rorschach (1984)

80'lerin moda algısı yüksek zamanında Jean-Michel Basquiat da dahil olmak üzere genç sanatçılarla işbirliği yaparak sanat kariyerini yeniden canlandıran Warhol’un yeni sergisinde, erkek arkadaşı, o dönem Paramount Pictures’ın başkan yardımcısı olan ve daha sonra AIDS’ten ölen Jon Gould’a adanan “Paramount” adlı resim de yer alıyor. Katolikliğinden asla vazgeçmeyen Warhol’un AIDS salgını yüzünden arkadaşlarının ve sevgililerinin kaybına tanık olduğu için ölmekten korktuğunu biliniyor. Bu seçkideki işlerinde de bu tema, aslında oldukça sık görülüyor.

*Sergi, 31 Mart 2019’a kadar görülebilir.