Warholiana Madeninde Son Buluş

04 Aralık 2017

Sanatçıya ait soyut çalışma, eski sevgiliye verilmiş bir hediye.

"Meader’ın uzun dönem arkadaşı Jon Gould’un Andy Warhol’un son aşkı olduğu biliniyor. "

Alaycı perspektifiyle bilinen Andy Warhol’un hiçbir zaman aradığı aşkı bulamamış, çoğu zaman kalbi kırık, uslanmaz bir romantik olduğu söyleniyor. Bu söylentiyi destekleyen yeni bir keşifse yakın zamanda Dan Meader tarafından düzenlenecek açık artırmada alıcısıyla buluşacak.

Her müzayedecinin hayallerini süsleyen keşif, Dan Meader’ın karşısına Massachusetts’te çıkıyor. Meader’ın uzun dönem arkadaşı Jon Gould’un ise Andy Warhol’un son aşkı olduğu biliniyor. Fakat Jon Gould’un annesinin evinde keşif gezisine çıkan Meader, yine de Warhol’a ait soyut bir heykel çalışmasıyla karşılaşacağını tahmin etmiyordu tabii.

Andy Warhol, New York Post Marine Death Toll Hits 172 (1983). Fotoğraf: John McInnis Auctioneers.

John McInnis Auctioneers
’in sahibi Meader, bu eserle karşılaşmadan önce evde Jon Gould’un Warhol tarafından çekilmiş fotoğraflarına, sanatçının Gould adına imzaladığı kitaplara ve Warhol’un 1950’lerde topladığı ve yine Jon Gould’a hediye ettiği atlıkarıncalara rastlıyor. Ardından üzerinde “Jon/Andy Warhol 83” yazılı soyut heykel çalışmasıyla karşılaştığında ise New York Times’a verdiği röportajda söylediği üzere titremeye başlıyor.

Andy Warhol'un Jon Gould'a hediye ettiği atlıkarınca

Jean-Michel Basquiat, Untitled (painted glass vase). Fotoğraf: John McInnis Auctioneers.

Müzayedede sunulacak eserin değeri Dan Meader tarafından beş yüz bin dolar ile bir milyon dolar arası olarak öngörülüyor. Meader, değerinin altında satılmayacağına kesinlikle emin. Yine de “Asıl değer katılımcılar tarafından belirlenecek.” derken, satış rakamının tahminlerinin üzerinde olacağı aşikar.