Wes Anderson’ın yeni büyülü dünyası: The French Dispatch

22 Şubat 2020

Amerikalı yönetmenin heyecanla beklenen yeni filmi zengin kadrosu ile bu yazın en çok merak edilen filmleri arasına girdi.


Rushmore, The Royal Tenenbaums ve The Grand Budapest Hotel gibi izleyiciyi absürt hikayeleri ikonik simetrik çekimleri ile bir araya getiren Wes Anderson uzun süredir heyecanla beklenen filmi The French Dispatch’in ilk fragmanını geçtiğimiz hafta yayınladı. Yönetmenin “20. yüzyılda Fransa’nın hayali bir şehrinde yaşayan Amerikalı gazetecilere yazılmış bir aşk mektubu” olarak özetlediği film, The French Dispatch isimli bir dergide yıllar boyunca yaşanan olayları beyazperdeye aktarıyor. Yönetmenin filme konu olan haftalık dergi için ilhamını ise ünlü The New Yorker dergisinden aldığı iddia ediliyor.

Kendine özgü renk kullanımlarıyla ve kamera açılarıyla filmlerine imzasını atarak adeta fantastik bir dünya yaratan Anderson her filminde olduğu gibi The French Dispatch’de de izleyiciye bir yıldızlar geçidi sunuyor. 


Benicio Del Toro, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Timothée Chalamet, Adrien Brody, Owen Wilson, Willem Dafoe, Elisabeth Moss, Jason Schwartzman, Cécile de France, Liev Schreiber, Elisabeth Moss, Edward Norton, Guillaume Gallienne, Jason Schwartzman, Rupert Friend ve gibi isimlerin yer aldığı filmdeki, 20. yüzyılın sosyal ve politik atmosferinin hâkim olduğu bazı sahneler dönemin karanlık ruhunu yansıtması için siyah ve beyaz olarak çekilmiş. Filmde aynı zamanda animasyon sahnelerin olduğu da görülüyor. Şimdiden önümüzdeki senenin Oscar adayı olarak görülen filmin Temmuz ayında vizyona girmesi bekleniyor.