X Media Art Museum Ziyaretçileriyle Buluşuyor

11 Mart 2022

Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren X Media Art Museum, kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleriyle Türkiye’de bir ilk.

Bir dijital sanat müzesi olarak seyirciyi sanatın bir parçası haline getiren X Media Art Museum, sunduğu çeşitli deneyimlerin yanı sıra eğitim, atölye ve üretim çalışmaları düzenliyor. Çocuklar için de eğitim programları organize eden ‘XMAM’, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmalar üretiyor.


Alanında Türkiye’de bir ilk olan X Media Art Museum, DasDas iş birliği ve Paribu’nun desteği ile kurucuları Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı, Esra Özkan tarafından hayata geçirildi. Son teknolojiyle donatılmış dijital sanat müzesi, üç ayda bir değişecek sergiler sunmasının yanı sıra eğitim programları ve atölye çalışmaları ile genç sanatçıları destekliyor ve aynı zamanda teknolojik ve bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapıyor.


Basın buluşmasında Mert Fırat, X Media Art Museum'da seyircinin müzenin bir parçası olduğunu söyleyerek müze hakkında bilgi verdi. Fırat, "Artık dünyanın değiştiğini ve başka bir yere doğru gittiğine şahit oluyoruz. Eserler yalnızca tek kişinin değil, birçok kişiye ait. Ve iyi ki bu düşünceye doğru giden bir çağda yaşıyoruz. XMAM'da seyirci müzenin bir parçası oluyor. Hem fiziksel hem de duygusal olarak dahil oluyor. XMAM'ın ilk sergisi, 500 yılı aşkın kültürel ve sanatsal mirası olan veriyi izleyici ile buluşturuyor. Biz bu sanatı daha da araştırmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.