Yağmur ormanları arasında camdan bir ev: Casa Bibilioteca

22 Haziran 2020

Atelier Branco, São Paulo'da bir yağmur ormanı arasında yer alan camdan evi, okumak ve düşünmek için özel bir alan isteyen bir filozof için tasarladı.

Brezilyalı mimarlık ofisi Atelier Branco, São Paulo'nun Vinhedo bölgesindeki Kütüphane Evi olarak tercüme edilen Casa Bibilioteca'yı okumak ve düşünmek için özel bir alan isteyen bir filozof için yaratmıştır.


Atlantik Yağmur Ormanı'ndaki eğimli bir alanda yer alan ev, büyük bir terasın tabanını oluşturan kalın bir beton çatıya sahiptir. Diyagonal şekilde yerleştirilen ahşap tahtaların çevresinde bir su havuzu yer alır.


Tek bir iş gününde dökülen yerinde beton, çatı, basamaklı temel ve sütunlar dahil olmak üzere evin ana yapısını oluşturur. Beton merdivenler, çatıya çıkmayı sağlarken mülkün her iki tarafını da kuşatır. İnce çelik çerçeveli büyük cam duvarlar, evin içinden orman manzaralarına açılan çatı ve taban arasında uzanır.


Üç seviye üzerinde düzenlenen Casa Bibilioteca’da, farklı zeminler arasında süreklilik oluşturmak için beton yapı açıkta bırakılıp ve ahşap zeminlerle tamamlanmıştır.


2016 yılında inşaası tamamlanan Casa Bibilioteca, mimari olarak maceracı Brezilya konutlarının patlamasının bir önemli bir parçasını oluşturuyor.