Yağmur Ormanlarında 400 Gün

04 Ocak 2017

Puerto Rico’lu sanatçı Papo Colo, Procesión-Migración başlıklı performansıyla El Yungue tropik yağmur ormanında kaybolmayı ve 400 gün boyunca sessizce yaşamayı planladı.

"6-8 Ocak tarihleri arasında MoMA PS1 tarafından düzenlenen bir veda ile Colo büyük yolculuğuna uğurlandı."

Puerto Rico’lu sanatçı Papo Colo, Procesión-Migración başlıklı performansıyla El Yungue tropik yağmur ormanında kaybolmayı ve 400 gün boyunca sessizce yaşamayı planladı. Colo’ya göre bu performans, sanatçının bedenini kendisiyle ve onu çevreleyen güçlerle konuşması için zorlayacak.
Performans Puerto Rico’lu sanatçının bir bakıma geri dönüşü niteliğinde, zira kendisi 1970’lerden bu yana Exit Art adında, kar amacı gütmeyen bir kuruluşu yaratan sanatçılardan biri olarak New York’ta yaşıyor. Papo Colo’ya göre bu performansın ilham kaynağı Puerto Rico edebiyatının en iyi bilinen eserlerinden biri olan René Marqués’in yazmış olduğu La Carreta (1953). Oyunun konusu ise kırsal kesimde yaşayan bir ailenin daha iyi bir hayat için New York’a taşınması ve büyük zorluklarla karşılaşıp sonunda Puerto Rico’ya geri dönmesi etrafında oluşuyor.
Geçtiğimiz yıl Colo’nun eserleri üzerine bir sergi düzenleyen New York’taki MoMa PS1’ın direktörü Klaus Biesenbach’a göre La Carreta bir göç ve onu takip eden büyük bir hayal kırıklığı sonrası bir eve dönüş hikayesi. Biesenbach, Colo’nun bu performansıyla René Marqués’in yazmış olduğu La Carreta’ya alternatif bir son yazdığını, onu bir anlamda manipüle ederek mutlu bir eve dönüş hikayesine dönüştürdüğüne inandığını belirtiyor.
6-8 Ocak tarihleri arasında MoMa PS1 tarafından düzenlenen bir veda ile Colo büyük yolculuğuna uğurlandı. Bu etkinliğin tarihi, Puerto Rico’nun devlet olmayı reddedişinin 40. yıldönümü ile çakıştı. Biesenbach projenin Puerto Rico’daki harika sanatçılara ve güçlü kültürel topluluklara bir farkındalık getireceğini umut ediyor.