Yağmur suyunu geri dönüştürebilen paneller

10 Aralık 2019

Özel tasarlanan su biriktirme panelleri şehir hayatında sürdürülebilirliğe ve geri dönüşüme dikkat çekiyor.


İklimin içinde bulunduğu sürekli değişiklik sebebiyle sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm temalı mimarlık ve tasarım projelerinin önemi her geçen gün daha da artıyor. Bunlara yeni bir örnek olarak tasarımcı ve Studio Sway kurucusu Shaakira Jassat, şehir hayatında suyu nasıl biriktirip tekrar kullanabileceği konusu üzerinde araştırmalarına devam ediyor. Academy Eindhoven’da öğrenci olan Jassat, mezuniyet projesi olarak kalabalık şehirlerdeki mimariye uyacak şekilde yağmur suyu biriktiren paneller tasarladı. 

 Aquatecture olarak isimlendirilen panellerin üstündeki boşluklar yağmur yağdığı zaman suları kendi mekanizmasında biriktirip binanın su aktarımı yapan borularına iletiyor. Paslanmaya karşı tasarlanmış çelik paneller uzun bir tasarım sürecinden geçerek suyu en verimli şekilde biriktirebiliyor. Jassat bu proje için ilhamını ana vatanı Güney Afrika’yı ziyaret ettiğinde karşılaştığı kuraklıktan aldığını, Cape Town ve Pretoria gibi şehirlerde yaşayan insanların susuz kalma korkusu ile yaşadığını belirtiyor. 

 Yağmur suyu biriktirme yüzyıllardır kullanılan bir yöntem fakat sistemler çok fazla yer kapladığı için kalabalık şehirlerde kullanışlı olmuyor. Jassat özellikle şehirlerde kullanılabilmesi adına yaptığı tasarım ile bu soruna çözüm getiriyor. Küresel sıcaklıklar kontrolsüz bir hızla artmaya devam ettikçe, kuraklık ve orman yangınları gibi sorunlarla mücadele edebilmek için suyun geri dönüşümü ve yeniden kullanılması daha da önemli hale geliyor. Her ülkenin hissetmeye başladığı su seviyelerinin düşüşü ile suyun geri dönüşümü için yaratıcı teknolojiler geliştirmesinin önemi ortaya çıkıyor. Aquatecture panelleri, mimarlığı ve sürdürülebilirliği birleştirerek insanlığın en temel ihtiyaçlarının karşılanmaya devam etmesi için tasarlanan bir sistem olarak geliştiriliyor. Henüz satışta olmayan panellerin araştırma ve geliştirme süreçleri devam ediyor.