Yakın dönem Venezuela sineması İstanbul’da

16 Temmuz 2019

Akbank Sanat, 17 - 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında güncel Venezuela sinemasından beş seçkin filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.


Türkiye’nin önde gelen sanat kurumlarından Akbank Sanat, 17 Temmuz’dan itibaren yakın dönem Venezuela sinemasının öne çıkan filmlerinden bir seçkiyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Venezuela’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hazırlanan ve 31 Temmuz’a kadar sürecek seçki kapsamındaki beş film İspanyolca ana dilinde Türkçe altyazıyla birlikte gösterime girecek. Gösterimler için biletleri Biletix’ten ve Akbank Sanat’ın danışma alanından temin edebilirsiniz.

 


Hermano (Kardeşler) – 17 Temmuz

Yönetmen koltuğunda Marcel Raquin’in olduğu, 2010 yapımı “Hermano”; Karakas’ta yaşayan, futbol tutkunu iki kardeşin hikâyesini anlatıyor. Aynı futbol takımında oynayan kardeşler Daniel ve Julio yetenekli futbolculardır. Küçük kardeş Daniel’in en büyük hayali profesyonel bir futbolcu olmak iken, Julio ise ailesini geçindirmek adına kirli işlere bulaşmıştır. Daniel ve Julio’nun hayatları Karakas Futbol Kulübü’nün onları futbolcu denemelerine çağırmasıyla değişmek üzeredir fakat Karakas’ın tehlikeli mahallesinde yaşanan trajedi, iki kardeşin de geleceğini etkileyecektir. Moskova Uluslararası Sinema Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan Kardeşler’in başrollerini Fernando Moreno, Eliú Armas ve Alí Rondón paylaşıyor.

 


Azul y No Tan Rosa (Mavi, Çok da Pembe Değil) – 20 Temmuz

Başarılı bir fotoğrafçı olan Diego, erkek arkadaşı Fabrizio'nun yanına taşınır ancak Fabrizio’nun İspanya’da yaşayan ve uzun süredir ayrı olduğu oğlu Armando ortaya çıkar. Çift hayatlarına bu çocuğu da dahil etmek zorunda kalır ve zamanla bir aile olmayı öğrenmeye başlarlar. Fabrizio’nun, homofobik bir saldırı sonucu komaya girmesiyle Daniel hem Armando ile hem de hayatla tek başına mücadele etmek zorunda kalır. Goya Ödülleri’nden En İyi İber-Amerikan Filmi Ödülü’yle dönen 2012 yapımı “Mavi, Çok da Pembe Değil” yönetmen Miguel Ferrari’nin elinden çıkma. Filmin başrollerinde ise Guillermo Garcia, Ignacio Montes ve Hilda Abrahamz yer alıyor.

Azú – 24 Temmuz

Yönetmen Luís Alberto Lamata’nın 2013 yılında ilk kez gösterime giren filmi, 18. yüzyılın sonlarında bir grup köleyi merkezine alıyor. Çalıştıkları çiftlikten kaçan köleler kendilerine sığınacak güvenli bir yer ararken; aralarındaki güzel köle Azú'ya saplantılı bir şekilde bağlı olan Manuel Aguirre, onların peşine düşer. Film bu kaçış hikâyesiyle birleşen hayatta kalma mücadelesini Azú’nun gözünden anlatıyor. Filmde Azú'ya Flora Sylvestre hayat veriyor. 


Pelo Malo (Çirkin Saç) – 27 Temmuz

Dokuz yaşındaki Junior mahallede çirkin saçlarıyla tanınmaktadır. Okuldaki fotoğraf çekimi için saçlarını düzleştirmek ister. Fakat Junior’un bu isteği annesi Marta tarafından iyi karşılanmaz. Junior, annesinin kendisini sevmesi için güzel görünmeye çalıştıkça annesiyle daha çok çatışmaya başlar. 2013 yapımı film yönetmen Mariana Rondón’a San Sebastián Film Festivali’nde Altın İstiridye Ödülü’nü kazandırmış. 


La Casa Del Fin de Los Tiempos (Zamanın Sonundaki Ev)- 31 Temmuz

Seçkinin gösterilecek son filmi yönetmen Alejandro Hidalgo imzalı. Başrollerinin Miguel Angel Pacheco, Rosmel Bustamante ve Adriana Calzadilla tarafından paylaşıldığı film, yaşlı bir kadın olan Dulce’nin 30 yıl önce yaşadığı trajediyi ve gizemi çözmek için eski evine dönmesini konu alıyor. 2013 yapımı film Los Angeles Screamfest Korku Filmleri Festivali’nde En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.