Yamagiwa sunar: Frank Lloyd Wright’ın Taliesin 4 lambası

26 Şubat 2021

Frank Lloyd Wright Vakfı tarafından çağdaş Amerikalı mimarın lambalarının koleksiyonunu çoğaltma izni verilen aydınlatma markası Yamagiwa, Taliesin 4 lambasını piyasaya sürdü.

Wisconsin’de konumlanan 1911 Taliesin evi için mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ahşap masa lambası, artık dünyanın her yerine temin edilebilir. Taliesin 4 lambası, Frank Lloyd Wright Vakfı tarafından Amerikalı mimarın lambaları aydınlatma markası Yamagiwa tarafından Japonya dışında piyasaya sürüldü.


Yamagiwa firmasının websitesinde yazan açıklama şu şekilde: “Frank Lloyd Wright Vakfı, 1985’ten beri lisans hakları aracılığıyla Wright’ın dekoratif tasarımlarının kopyalarını piyasaya sürüyor. Pek çok başarılı girişimin ardından, Frank Lloyd Wright tarafından önemli konutlar için tasarlanmış lambaları piyasaya sunmak adına güçlü bir istek duyuyorduk.”


“Ceviz” ve “kiraz” renk seçeneklerine sahip lamba, aynı zamanda sehpaya bağlandığı bölgede kırmızı karelere sahip. Taliesin 4, zemin lambası versiyonları sağlamak için daha uzun saplar ve daha fazla ampul içeren 2. ve 3. sürümlerine karşın, kendi serisinin en kısası olma özelliğindedir.


Her üçü edisyon da Frank Lloyd Wright Vakfı ve Frank Lloyd Wright Mimarlık Okulu’nun şu anda konumlandığı mülk olan Taliesin, Wisconsin’deki mimarın 1911’deki konutundaki bir tiyatroyu aydınlatmak için oluşturulan Taliesin 1 sarkıt lambasından geliştirilmiş. Taliesin yazlık evi, aynı zamanda, Pennsylvania’da konumlanan Fallingwater evi ve New York’taki Guggenheim Müzesi de dahil olmak üzere en ünlü sekiz mimari eseri ile birlikte UNESCO'nun Dünya Mirası listesine aday gösterilme özelliğiyle dikkat çekiyor.