Yamaha’dan Deneysel Etkileşimli Müzik Cihazları

25 Ağustos 2022

Yamaha Tasarım Laboratuvarı, sundukları ses deneyimini geliştirmek için tasarlanan bir koleksiyon ile uygulama güdümlü müzik oluşturma ve oynatma potansiyelini araştırıyor.

Yamaha Tasarım Laboratuvarı'nın sese fiziksel bir form kazandırmayı amaçlayan bu yeni deneyinin adı "Stepping Out of the Slate". Bu tasarımlar müziği nasıl dinlediğimiz ve onunla nasıl etkileşime girdiğimiz üzerine farklı bir ilişkiyi ima ediyor.


Müzik aletlerinin ve ses ekipmanlarının temel dokunsal niteliklerini uygulayan tasarımcılar, basit, neredeyse düşük teknolojili yollarla "neşe, güzellik, keşif ve güven" aktarmanın yollarını arıyorlardı. Bu proje için ekip, müzik ve kulak arasındaki neredeyse tüm fiziksel bağlantıları ortadan kaldıran, tipik olarak bir akış hizmeti olan standart akıllı telefon müzik uygulamasının sınırlarından kurtulmak istedi. Bunun sonucunda ise, dört cihazdan oluşan bir koleksiyon ortaya çıktı.


İşlevsel prototipler arasında sanal bir plakçalar olan TurnT, minimal bir müzik kutusu olan Winder, etkileşimli bir mum olan MusicLight ve müzisyenlere eşlik eden dört küçük robottan oluşan bir grup olan RhythmBot yer alıyor.


TurnT


Akıllı telefonunuzu tablasız bir plak çaların bu küçücük kopyasının üzerine yerleştirin, uygulamayı çevirin ve iğneyi ekrandaki diskin başlangıcına yerleştirin. Ekran kalemini dikkatli bir şekilde plağa yerleştirme adımı, çalmak üzere olduğunuz müzikte nostalji rüzgarı estirecek.
Winder


Winder, tek işlevli bir müzik kutusu, mekanizmayı sarmak için bir anahtara sahip ahşap bir altıgen. Saat mekanizması, Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefon müzik uygulamasına bağlanır ve baharın dalgalanması tarafından oluşturulan oynatma hızında küçük değişiklikler olur. Bu nedenle her deneyim benzersiz.
Musiclight


Romantizm arayanlar için tasarlanan MusicLight, üzerindeki tealight mumun yanması ile şarkının başlamasını sağlayan bir mumluk. Ayrıca, mum söndüğü zaman müzik otomatik olarak duruyor.
RhythmBot


Marakas, çan, küçük bir zil ve tahta bir bloktan oluşan RhythmBot, çeşitli ritmik eşlikler oluşturmak için bir akıllı telefona bağlanabilen bir tür metronom.