Yapay zekânın etik sınırları

24 Ocak 2020

Şüphesiz yapay zekâ son 10 yılın en hızlı gelişen teknolojilerinden birisi fakat bu kadar hızlı ve kontrolsüz büyüyen bir teknolojinin sınırları ne olmalı?

Yapay zekâ günümüzün en çok konuşulan teknolojilerinden birisi. Hızla gelişen yapay zekanın önümüzdeki yıllarda hayatımızın neredeyse her alanına dokunması bekleniyor. Fakat yapay zekânın bu kadar hızlı ve kontrolsüz büyümesi kimi teknoloji geliştiricilerini endişelendiriyor. Halihazırda bu teknoloji ile ilgili bir yasal düzenleme olmaması Amazon, Facebook, Apple gibi önde gelen teknoloji şirketleri yapay zekânın bit sorumluluk etrafında geliştirilmesi için ortak bir yapay zekâ topluluğu kurmasına sebep oldu. Teknoloji devleri devletlerin de bu konuda yasalar çıkarması gerektiği tartışılıyor.

Teknoloji dünyası hala bu sınırları ve kuralları tartışırken Google’ın 2015 yılından beri CEO’su olan Sundar Pichai Financial Times başta olmak üzere birçok yayın organında bu konu ile ilgili geniş açıklamalarda bulunuyor. Yapay zekâ alanında yeterince regülasyon olmadığının atlını çizen Pichai özellikle otonom araçlar ve sağlık alanlarında görev alacak yapay zekâ teknolojileri için yeni kurallar getirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Pichai'ye göre yapay zekanın "sorumlu bir biçimde, herkesin faydalanacağı biçimde geliştirilmesi" gerekiyor.

Pinchai’nin en büyük endişesi ise yapay zekâ kullanılarak yaratılan “deepfake.” Farklı yapay zekâ sistemleri kullanılarak herhangi bir videodaki konuşmacının söylediklerinin kolaylıkla değiştirilmesine izin veren “deepfake” son dönemde özellikle sosyal medyada sıkça ortaya çıkıyor.


Ancak Pichai her ne kadar yapay zekaya kurallar getirilmesinden yana olsa da bu büyük teknolojinin faydalarının azımsanmayacak kadar çok olduğunu da belirtiyor. Yapay zekanın iklim değişikliğinden tutun kansere çözüm bulunmasına kadar sayısızı alanda insanlığın tarihini değiştirebileceğini de sözlerine ekliyor.

Pichai yapay zekâ konusunda kafa yoran tek teknoloji üreticisi de değil. Dev teknoloji şirketlerinin liderleri Elon Musk, Bill Gates ve Steve Wozniak gibi isimler yapay zekânın insanlığı yok etmede büyük bir tehlike yaratacağı konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bir diğer yandan ise Mark Zuckerberg gibi isimler yapay zekânın insanlığın önünü açacağı ve korkulacak bir şey olmadığı görüşündeler.