Yaratıcılığın Şekillendirdiği Yeni Bir Rota; Yucatan

11 Mart 2019

Şimdi sizlere maceraperest ve yenilikçi ruhların biraz olsun bu arayışlarına son verecek bir rotadan bahsedeceğiz.

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne de kıyısı var. Başkenti, rengarenk tarihi binaları ve temizliğiyle adını duyuran Merida. Şehirde temizlik konusunu o kadar abartmışlar ki sırf bu yüzden ‘Beyaz Şehir’ olarak da anılıyor.Bölgede yer alan müzeler, sanat galerileri, kolonyal mimari örnekleri, şık restoranlar, her zevke hitap eden mağazalar, kültürel etkinlikler, festivaller, plajlar, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Bu bölgeyi en ilginç ve görülmeye değer kılan özelliği ise bölge nüfusunun çoğunu oluşturan Maya halkının geleneklerini hala yaşatıyor olması…


Bu mistik gelenekleri konuşulan dillerde, yöresel kıyafetlerde, festivallerde, hazırlanan yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkün. Tropikal iklime sahip olan bu bölgeye seyahatin en keyif verici olduğu aylar ise Aralık-Nisan arası.


 Bölgenin bu esrarengiz yapısının altında yatan en önemli sebep ise Maya kültürüne adanmış yapı ve mabetlerle,  gelen turistlerin kültürlerinin iç içe geçerek oluşturduğu harika kontrast…

Bölgede düzenlenen festivaller sizi hem kültürel hem de sanatsal olarak belli bir doygunluk seviyesine ulaştırmaya yetiyor.


Özellikle Cancun Maya Gösterileri, Merida Müzik Festivali, Cancun Yemek ve Şarap festivali gibi etkinliklere katılmanızı tavsiye ederiz. Gece hayatının kalbi ise Cancun ve Merida bölgelerinde atıyor. Yucatan yemekleri ise alışılagelmiş Meksika mutfağıyla tamamen büyük bir tezat gösteriyor. Daha çok Maya kültürü ile şekillenmiş bir mutfak görmeniz mümkün. En ünlü yemeklerinden bazıları; Salbutes, Queso, Relleno, Sopa de Lima. 

   

Meksika’nın Karayipleri olarak anılan ve Yucatan yarımadası üzerinde bulunan Cancun bölgesi harika denizi ve alabildiğine uzun kumsalıyla turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.
Biraz da tarihin şekillendirdiği mekanlara arkeolojik bir gezide bulunmak istiyorum derseniz, o zaman sizi içinde Maya anıtlarının bulunduğu Yucatan’ın en büyük şehri olan Calakmul’a doğru alabiliriz.


Türkiye’den Merida ya da Cancun’a direk uçuş olmadığından, ulaşım ancak Avrupa veya Amerika aktarmalı olarak sağlanabiliyor. Doğanın işbirliği ve Maya tarihinin kültürel öğeleriyle bezenmiş bu mitolojik topraklar siz seyahat severler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.