Yaratıcılık, El Emeği ve Sürdürülebilirlik İçin

26 Nisan 2018

Gucci ArtLab, deri ürünlerine dair, endüstriyel işçilik ve zanaat için bir deneyim merkezi. Bulunduğumuz dönemde, belki de bundan çok daha fazlası.

"Gucci ArtLab'ın açılışı, Gucci'nin son üç yıldaki benzeri görülmemiş yolculuğunu, en önemli başarılarından birini ve ülkemizin en önemli sanayi yatırımlarından birini temsil ediyor."

Floransa'nın eteklerinde yer alan ArtLab, şehrin hemen dışındaki Casellina'da bulunan tarihi merkez binasına oldukça yakın bir konumda. 2018 başından bu yana sessizce faaliyet gösteren yaratıcılık, zanaatkarlık ve sürdürülebilir yenilikçilik merkezi 37.000 metrekarelik alana sahip. 800 kişilik işgücüne ev sahipliği yapan ArtLab, deri ürünleri ve yeni materyaller için ürün geliştirme ve test merkezi olacak. Merkez, geleceğin aranan Gucci ürünlerini geliştirmek ve Michele'nin atanmasından bu yana geçen üç yılda neredeyse ikiye katlanan Gucci talebini karşılamak için, kreatif direktörün vizyonunu hayata geçirecek. Böylece bir anlamda da, 2017’de kazancının %70’ini deri ürünlerinden elde eden Gucci bu alanın lideri olmayı devam edeceğini ArtLab ile garantiye almış oluyor.

Binanın dış duvarları, Unskilled Worker, Ignasi Monreal, Angelica Hicks ve Coco Capitan gibi genç sanatçılar tarafından renklendirildi.

ArtLab, Gucci ürünlerinin geliştirilmesine oldaklanacak.

Gucci Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Marco Bizzarri, ArtLab’i anlatırken şöyle anlatıyor, "Gucci ArtLab'ın açılışı, Gucci'nin son üç yıldaki benzeri görülmemiş yolculuğunu, en önemli başarılarından birini ve ülkemizin en önemli sanayi yatırımlarından birini temsil ediyor. Bu yaratıcılık, zanaatkarlık, yenilikçilik, teknoloji ve sürdürülebilirliğe olan inancımızın bir kanıtı. Burası şirket içinde inşa ettiğimiz ve beslediğimiz kurum kültürünün mükemmel bir yansıması. Beceri ve tekniklerin öğrenildiği, fikir üretilen bir mekânın somut ifadesi."

ArtLab'ın girişinde geniş kırmızı bir merdiven sizi karşılıyor.


İç mekanda Gucci Dékor koleksiyonundan parçalar bulunuyor.

Ocak ayında, Palazzo della Mercanzia’da açılan Gucci Garden, çok katlı altı odada markanın tarihinden sembolleri buluşturarak Gucci’nin nasıl bir bavul üreticisinden moda devine dönüştüğünü gözler önüne sererek markanın geçmişi ile buluşturmuştu. Şimdi ise ArtLab bizi markanın geleceği ile buluşturuyor.