Yaşam Alanınızdaki Gym

26 Ocak 2017

Günlük spor aktivitelerinizin evinize adaptasyonu için ilham veren mekanlar

"Kuracağınız spor salonunun tasarımı ve donanımı, estetik kaygıların yanında en az profesyonel ortamda sizin için hazırlanan çalışma düzeni kadar detaylı çalışılmış olmalı."

Sporu ve özel eğitmeninizle yakaladığınız uyumu ne kadar severseniz sevin, en inovatif, en konforlu salonda dahi dikkat dağıtıcı etkenler, gürültü ve istediğiniz mahremiyeti bulamamak çalıştığınız mekanın bütünüyle size ait olmasını anlamlı kılabilir. Hatta hazırlanmak ve toparlanmak için geçirdiğiniz sürenin çoğu zaman sporun kendisinden bile uzun sürdüğü de düşünüldüğünde, sporu yaşamına tümüyle entegre etmiş insanların özel yaşam alanının içine spor salonlarını dahil etme fikrini gerçekleştirme kararı daha da önem kazanıyor.
Her zaman elinizin altında, evinizin bir köşesinde bulunacak kompakt bir spor salonu bir süre sonra fazlasıyla emek harcanmış bir depoya da dönüşebilir tabii. Bu riski ortadan kaldırmak için kuracağınız spor salonunun tasarımı ve donanımı, estetik kaygıların yanında en az profesyonel ortamda sizin için hazırlanan çalışma düzeni kadar detaylı çalışılmış olmalı. Hatta dahası, aynı eğitmeniniz gibi, bu mekanlar da sizin kişisel ihtiyaçlarınıza göre oluşmalı, evinize, ailenize ve günlük rutininize uyum sağlamalı.
Evinize spor salonunuzu kurmaya başlarken düşünmeniz gereken ilk etap, salonu evinizin hangi bölümüne konumlandıracağınız. Pek çok atlet, salonu ve evi arasındaki ayrımı belirlemek ve konsantrasyonunu yükseltmek için evlerinin bodrumlarını seçiyor. Bazı tasarımcılar ise evlerin mutfak ve oturma odalarını birbirlerine daha çok entegre ederken spor salonlarını da ortak alanın bir parçası haline getiriyorlar.

Tasarım ve içerik ise sizin hayal gücünüze ve spor programınızın içeriğine kalıyor. Sevdiğiniz sporlar hangileri? Basketbol mu, kaya tırmanışı mı, pilates mi? Tutkunu olduğunuz hemen hemen her aktiviteyi yaşam alanınızın içine taşımanız mümkün. 

Tasarım: Bensonwood

Tasarım: SW Design

Chalet Edelweiss, Alpler