Yaşasın Hümanizm, Yaşasın Sanat: VIVA ARTE VIVA

29 Mayıs 2017

Christine Macel küratörlüğünde düzenlenen "Viva Arte Viva" başlıklı 57. Venedik Bienali'ne 85 ülke katılıyor.

"Christine Macel, bienalin temasını hümanizmin tehlike altında olduğu ve belirsizliklerin hakim olduğu dünyada, bugün sanatın her zamankinden daha önemli oluşuyla açıklıyor."

13 Mayıs'ta kapılarını açan Venedik BienaliGiardini, Arsenale ve şehre yayılan diğer mekanları yine bütünüyle dönüştürdü. Dar sokakları, köprüleri ve kanallarıyla yüzen şehir Venedik, zaman dışı oluşuyla zaten her zaman büyüleyiciyken, dünya sanat takviminin en önemli etkinliklerinden bir tanesini sahiplenerek bienal için şehirde olan on binlerce ziyaretçiye açılış anından itibaren bambaşka bir enerji ve heyecan sundu.    

Ca'Sagredo Hotel'i tutan devasa eller | Lorenzo Quinn, Support

"Viva Arte Viva" başlığıyla Christine Macel küratörlüğünde düzenlenen ve 9 ayrı bölümden oluşan bienale 85 ülke katılıyor.  

Macel, bienalin temasını hümanizmin tehlike altında olduğu ve belirsizliklerin hakim olduğu dünyada, bugün sanatın her zamankinden daha önemli oluşuyla açıklıyor. Sanatçılarla birlikte, sanatçılar tarafından ve sanatçılar için olduğu vurgulanan bienal ilk gününden beri düzenlediği açık masalar (tavola aperta) yoluyla, sürekli olarak sanatçıları izleyiciyle bir araya getiriyor. Bienal her defasında vurgu yaptığı sanat ve sanatçının önemini bu defa temanın ta kendisi haline getirmiş. Bugün sanatçının rolü, sesi ve sorumluluğunun her zamankinden daha büyük, önemli ve etkili oluşunu da çıkış noktası yapmış.     

26 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek olan bienalden bir seçki hazırladık:

Arsenale'de ana pavilion'da dikkat çeken sanatçılardan biri "The Pavilion of the Earth/Yeryüzü Pavyonu” içinde yer alan Charles Atlas'ın The Tyranny of the Consciousness başlıklı işiydi. Sanatçının bu işinde, 44 ayrı güneş batımı 18 dakikalık bir geri sayım yapan büyük dijital bir saatin yanı başında aynı anda sunuluyor.
Charles Atlas, The Tyranny of the Consciousness

Charles Atlas, The Tyranny of the Consciousness

Yine Arsenale'de yer alan "The Pavilion of the Shamans/Şamanlar Pavyonu", Ernesto Neto'nun yaşayan bir mekana dönüştürdüğü, izleyiciyi orada vakit geçirmeye teşvik eden bir bölüm. Burada sanatın büyülü, transandantal ve spiritüel yönünü Um Sagrado Lugar (A Sacred Place) başlıklı enstalasyonla keşfetmek ya da en azından bunun üzerine düşünmek mümkün.  

Ernesto Neto, The Pavilion of the Shamans    

Ernesto Neto, The Pavilion of the Shamans    

Şamanlar Pavyonu, Yeryüzü Pavyonu, Müşterekler Pavyonu, Diyonizyen Pavyon, Renklerin Pavyonu, Gelenekler Pavyonu, Zaman ve Sonsuzluk Pavyonu başlıkları altında izlenen ana bölümde, izleyici aktif bir deneyime açıkça davet ediliyor.  

Hangi ülke pavyonları görülmeli?      

Türkiye Pavyonu’nu temsil eden Cevdet Erek, ÇIN başlıklı mimari müdahalesiyle çok merak ediliyordu. Mekana özgü bu yerleştirme, ses ve mimari yoluyla görsel ve işitsel olanın gündelik yaşama yansıma biçimlerini sorguluyor. Çok kanallı bu yerleştirme mekanın oluşma süreci boyunca evrilerek ve bu zaman boyunca şekillenerek oluşmuş. ÇIN, bir stadyum, amfi gibi kurgulanan yapısıyla bienal boyunca çeşitli müdahale ve performanslara da açık olacak.    

Cevdet Erek, ÇIN

Cevdet Erek, ÇIN

Mark Bradford tarafından temsil edilen Amerikan Pavyonu, ülkenin güncel gerçekliği ve temsil edildiği sanatçının Bradford oluşu nedeniyle en çok görülmek istenenlerden. "Beni temsil etmeyen bir ülkeyi ben nasıl temsil edebilirim?" açıklamasıyla ilgi çeken sanatçının Oracle başlıklı işi görülmeli.    

Mark Bradford, Oracle

Xavier Veilhan, Fransa Pavyonu’nu temsil ediyor ve o da izleyiciyi kurguladığı mekanın aktif birer parçası haline getiriyor. Davet edilen müzisyenlerin kurulan müzik stüdyosunda doğaçlama kayıt yaptıkları mekan ziyaret edilmeli.    

Xavier Veilhan

Yunan Pavyonu’nda kurduğu karanlık labirent içinde bilimsel bir ikilemi detaylarıyla sunan George Drivas’ın “Laboratory of Dilemmas” başlıklı işi sanatçının mitlerden aldığı ilhamla yaratılmış ve izleyiciyi bir sonraki adımından emin olamadan ilerlediği karanlık ama bol yansımalı bir labirent içinde kendi parçası haline getirerek etkilemeyi başarıyor.  

George Drivas, Laboratory of Dilemmas

George Drivas, Laboratory of Dilemmas

Almanya Pavyonu’nu temsil eden Anne Imhof'un işi açılış sırasında haklı sebeplerle upuzun kuyruklara sebep oldu. "Faust", camdan duvarları, tavanı ve tekinsiz halleriyle mekanın sınırlarını ortadan kaldıran bu projeyle bienal kapsamında verilen en prestijli ödül olan Altın Aslan'ı "En İyi Ulusal Yapıt" dalında aldı. Sanatçının 5 saat süren performansı nefes kesici.

Anne Imhof, Faust

Anne Imhof, Faust

Avusturya Pavyonu’nu temsil eden Erwin Wurm, sizin de dahil olabileceğiniz bir sanat deneyimi öneriyor. Sanatçının "One Minute Sculpture" başlıklı performansı izleyiciye çok kısa bir süre için heykel olarak bienalin bir parçası olma fırsatını sunuyor olmasıyla oldukça konuşuldu.    

Erwin Wurm, One Minute Sculpture

Erwin Wurm, One Minute Sculpture