Yayoi Kusama’nın New York’taki açık hava sergisine doğru

07 Şubat 2020

Mayıs ayında ziyarete açılması beklenen Japon sanatçının türünün ilk örneği sergisi aynı zamanda ünlü Sonsuzluk Odası’nı da açık havaya taşıyacak.


90 yaşındaki modern sanatın en ünlü isimlerinden birisi olan Yayoi Kusama’nın New York’taki Botanik Bahçesi’nde açacağı ilk açık hava sergisine sadece birkaç ay kala sanat severleri bir hayli heyecanlandıracak sergiye bilgiler de sızmaya başladı.

100 hektarlık bir alana yayılacak olan sergi Kusama’nın eski ve yeni işlerini bir araya getirerek retrospektif bir hava yakalayacak. Sergi oldukça geniş bir alana yayılacağı için küratörler şimdiden sanat severleri sergiyi gezmek için bir günden fazlasını ayırmaları için de uyarıyor.

Kariyeri boyunca doğa ile yakından ilgilenen ve işlerinde sıkça bu temaya yer veren Kusama’nın sergisinin lokasyonu için New York’un Botanik Bahçesi’ni seçmesi hiç de şaşırtıcı değil. Kusama’nın imzası haline gelen beneklerin çiçek ve doğa üzerindeki yansımalarından oluşan enstalasyonlar serginin ana temasını oluşturacak. Ayrıca Kusama’nın Japonya’da yaşadığı dönemde daha genç bir sanatçı iken ürettiği ve hiçbir yerde sergilenmeyen eserleri de ilk kez görücüye çıkacak. Sanatçının kişisel not defterlerinin ve çizim kitaplarının sergileneceği bu bölüm Kusama’nın dünyasına daha yakından bakma şansı da sağlayacak.

Serginin en çok merak edilen enstalasyonu ise Kusama’nın ünlü Sonsuzluk Odası. Aynalar ve led ışıklar ile ziyaretçileri farklı bir evrene taşıyan bu enstalasyon ilk kez bir açık hava sergisinde sanat severleri ağırlayacak. Kusama’nın en çok ziyaret edilen eserlerinden olan Sonsuzluk Odası’nın nasıl yerleştirileceği ise hala bir merak konusu.