Yazmak Nasıl Hissettirir?

13 Haziran 2018

Dijital bir kalem olan ReMarkable, en az gerçeği kadar hissettiren elektronik bir kalem ve kağıt. Freewrite ise yeni teknolojinin bir başka harikası.

"A4 kağıtlarda ve defterlerde ömrü geçmiş olan nesiller olarak, tüm yapılacaklar notlarınızı alarak başlayabileceğiniz bir cihaz ReMarkable."

Teknolojinin asıl ve yegane amacı acaba, öyle bir teknoloji yaratmak ki teknolojiyi hissetmemek midir sizce? Norveç’ten çıkan bu teknolojik devrim niteliğindeki cihaz, pad ve kalem ikilisinin çok daha ileri bir replikası ve bu soruyu sorduran, hayatlarımıza sızması artık çok normalleşen, en son teknolojik gelişme. ReMarkable’dan önce satışa çıkan ama pek yanına yanaşamayan Freewrite ise New York çıkışlı, eski daktiloları andıran bir cihaz. ‘Dünyanın en zeki bilgisayarı’ gibi bir hayli iddialı bir söylemi olan alet, aslında bir ‘kelime işlemci’.

Geri dönelim Norveç çıkışlı kalem kağıt taklitçisi ReMarkable’a: Sosyal medyada ya da internette araştırdığınızda çok da fazla yorumuna rastlamıyorsunuz ama birkaç kullanıcının yapıcı eleştirileri bir fikir sahibi olmamıza yetiyor. A4 kağıtlarda ve defterlerde ömrü geçmiş olan nesiller olarak, tüm yapılacaklar notlarınızı alarak başlayabileceğiniz bir cihaz bu. Tabletlere yazmak ve not almak yeni bir durum değil ve mükemmel bir noktaya evrilmesi de uzun zaman aldı ama ReMarkable’ın kağıtta yazmak hissini veriyor olması, bizi pad kullanmaktan alıkoyan en önemli özellikle buluşturuyor: nostalji.

10.3 inç ekranı muazzam bir matlıkta ve kağıda benziyor. Kalem son derece mükemmel bir şekilde çalışıyor ve onu istediğiniz tür kaleme dönüştürebiliyorsunuz. Yazdıklarınızı cloud’a atabiliyor, telefonunuza ya da laptop’unuza download edebiliyorsunuz. ReMarkable aynı zamanda çizim için de iyi bir teknoloji sunuyor.