Yeni Apple devri başlıyor

23 Haziran 2020

Dünya Geliştiriciler Konferansı'nın 2020 edisyonunda Apple, silikon çipten iOS 14’e bir dizi yeni teknoloji ve güncelleme tanıttı.

Apple'ın Dünya Geliştiriciler Konferansı açılış konuşması, Tim Cook ile iOS 14 ve ana ekran yeniden tasarımı ve yeni widget'larının lansmanından önce Black Lives Matter ve coronavirus dönemi hakkındaki düşünceleriyle başladı. Yeni iPadOS 14, macOS Big Sur, TV OS ve WatchOS güncellemelerini açıklayan Cook, beta sürümlerinin önümüzdeki ay başlayacağını belirtti.


Ancak büyük haber, Apple'ın uzun süredir beklenen hamlesi Intel'den optimize edilmiş bir grafik işlemcisi ve diğer özel hızlandırma silikonundan daha düşük güç tüketiminde daha iyi performans sunmayı amaçlayan ARM tabanlı yongalara yöneleceğini açıklamasıydı. Yeni sistemler 2020'nin sonuna kadar piyasaya sürülecek ve Apple silikon çipi önümüzdeki iki yıl boyunca Mac ürünlerinin geri kalanına yayılacak.


Yeni AirPods Pro, baş hareketlerinizi izlemek için bir jiroskop ve bir ivmeölçer kullanarak uzamsal ses algılarken birden çok mekansal standardı destekliyor. iOS 14 yenilikleri arasında, canlı konuşma çevirileri için Google Çeviri benzeri bir uygulama da dahil olmak üzere Siri için yeni özellikler var. Mesajlarda, mesajları sabitleme, grup konuşmalarında iyileştirmeler ve Memoji özelleştirmelerine yönelik gerekli güncellemeler yer alıyor.


Akıllı evler için de bir dizi yenilik unutulmamış. Ev uygulaması, uyarlanabilir aydınlatma, kameralar için etkinlik bölgeleri tanımlama yeteneğine sahipken tüm cihazlarda kapı zilinden yüz tanıma bildirimleri sağlayacak.